همه چیز درباره اسپاتیفای و خرید اشتراک آن در ایران

همه چیز درباره اسپاتیفای و خرید اشتراک آن

اسپاتیفای (Spotify) اولین نامی است که وقتی به برنامه‌های پخش موسیقی فکر می‌کنید، به ذهن خطور می‌کند. آن را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، اسپاتیفای در حال حاضر محبوب ترین سرویس پخش موسیقی است که دارای ۵۱۵ میلیون کاربر و بیش از ۲۱۰ میلیون مشترک است که باعث می‌شود نسبت به رقبایی مانند اپل موزیک برتری پیدا کند. اما دقیقاً اسپاتیفای چیست و واقعاً چگونه کار می‌کند و آیا اشتراک آن ارزش خرید دارد؟ در این مقاله از ایران پرداخت به سوالات شما درباره اسپاتیفای پاسخ می‌دهیم

اسپاتیفای چیست؟

اگر حتی زمان کمی را به صورت آنلاین سپری می‌کنید، احتمالاً نام Spotify را شنیده‌اید. اسپاتیفای یک سرویس پخش موسیقی رایگان است که در سال ۲۰۰۶ توسط دوستان سوئدی دانیل اک (Daniel Ek) و مارتین لورنزتون (Martin Lorentzon) تأسیس شد.

اسپاتیفای یک سرویس پخش موسیقی دیجیتال است که امکان دسترسی فوری به کتابخانه آنلاین وسیع موسیقی و پادکست را به شما می‌دهد و به شما امکان می‌دهد در هر زمان به هر محتوایی که انتخاب می‌کنید، گوش دهید. هم قانونی است و هم استفاده از آن آسان است.

میلیون‌ها موسیقی از ژانرها و هنرمندان مختلف، از موسیقی پاپ، راک و رپ تا موسیقی متن فیلم و موسیقی کلاسیک را خواهید دید. همچنین دارای یک الگوریتم پیچیده با کمک هوش مصنوعی برای توصیه موسیقی بر اساس سابقه شنیداری شما و همچنین لیست‌های پخش انتخاب شده و ایستگاه‌های رادیویی اینترنتی است.

در ادامه با ویژگی‌های اسپاتیفای بیشتر آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های شاخص اسپاتیفای

اسپاتیفای دارای یک کتابخانه عظیم از محتوای صوتی با بیش از ۱۰۰ میلیون موسیقی در تمام سبک‌ها و ۵ میلیون پادکست است، بنابراین برای هر شنونده‌ای در اینجا، چیزی وجود دارد. شما می‌توانید لیست‌های پخش خود را بسازید و آنها را با هرکسی به اشتراک بگذارید، اما قسمت سرگرم کننده این است که این برنامه تعدادی لیست پخش را نیز متناسب با سلیقه شما ایجاد می‌کند، بنابراین همیشه چیز جدیدی برای کشف دارید. لیست پخش هفتگی Discover بر اساس انتخاب‌های شنیداری قبلی‌تان، چیزهای جدیدی را به شما پیشنهاد می‌دهد تا امتحان کنید، در حالی که Daily Mixes به شما امکان می‌دهد آهنگ‌های جدیدی از هنرمندان مورد علاقه‌تان را بر اساس عادت‌های گوش دادن خود پیدا کنید. اسپاتیفای اخیراً یک ویژگی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به نام DJ اضافه کرده است که نوعی ایستگاه رادیویی را در اطراف سلیقه موسیقی شما ایجاد می‌کند که از طریق یک راه سرگرم کننده جدید، به گوش دادن موسیقی بپردازید.

آیا می خواهید موسیقی متناسب با موقعیت را پیدا کنید؟ می‌توانید جستجو را بر اساس ژانر و حالت فیلتر کنید تا آهنگ‌های فردی، لیست‌های پخش عمومی، لیست‌های پخش ساخته شده توسط اسپاتیفای، کل آلبوم‌ها و حتی پادکست‌ها را بیابید. می‌توانید لیست‌های پخش مشترکی ایجاد کنید تا سلیقه موسیقی خود و دوستانتان را ترکیب کنید، که این موضوع اسپاتیفای را اجتماعی‌تر از سایر برنامه‌های پخش موسیقی می‌کند.

اسپاتیفای

اشتراک پرمیوم اسپاتیفای

اسپاتیفای یک نسخه رایگان و مبتنی بر تبلیغات دارد که به شما امکان دسترسی کامل به کتابخانه فعلی را می‌دهد، اما باید وقفه‌های تبلیغاتی را میان گوش کردن به موسیقی یا پادکست، تحمل کنید. برخی از کاربران با مسدودکننده تبلیغات از این مشکل اجتناب می‌کنند، اما اگر می‌خواهید تبلیغات از بین بروند، علاوه بر دریافت برخی ویژگی‌های جالب مانند دانلود آهنگ و پرش نامحدود، می‌توانید در Spotify Premium مشترک شوید.

چه امکاناتی با خرید اشتراک اسپاتیفای برای کاربر در دسترس قرار می‌گیرد؟

با خرید اشتراک اسپاتیفای امکانات بیشتری در اختیارتان قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

حذف تبلیغات: بدترین چیزی که در مورد اسپاتیفای رایگان وجود دارد این است که تبلیغات، اغلب پخش را قطع می‌کنند. تبلیغات فوق العاده آزاردهنده هستند و مطمئناً به همین شکل طراحی شده‌اند. بسیاری از آنها دارای آزاردهنده ترین صداهایی هستند که می‌توانید تصور کنید، مانند بوق‌های ترافیکی که با صدایی پوشانده شده‌اند که می‌گوید: “آیا این آزار دهنده است؟ اگر اشتراک بخرید، دیگر نیازی به گوش دادن آن نخواهید داشت.» هر چند واقعا آزار دهندست، اما این تاکتیک نفرت‌انگیز، بسیار خوب عمل می‌کند. پرداخت برای Spotify Premium صرفاً برای حذف این تبلیغات، ارزشش را دارد. 

چه امکاناتی با خرید اشتراک اسپاتیفای برای کاربر در دسترس قرار می‌گیرد؟

دانلود نامحدود: شما در حساب رایگان اجازه دانلود موسیقی یا هیچ لیستی را ندارید. اما با داشتن اشتراک اسپاتیفای قادر خواهید بود که به طور نامحدود، هر موسیقی یا لیست پخشی را دانلود کنید تا بعدا به صورت آفلاین به آن‌ها گوش دهید. 

لغو جابه‌جا کردن موسیقی‌های لیست: یکی دیگر از اشکالات حساب رایگان این است که شما نمی‌توانید آهنگ‌های خاصی را برای پخش انتخاب کنید. در عوض، می‌توانید یک آلبوم یا یک لیست پخش انتخاب کنید و آهنگ‌های موجود در آن را مخلوط کنید. این می‌تواند زمانی آزاردهنده باشد که شما می‌خواهید فقط به یک آهنگ خاص گوش دهید. با اشتراک اسپاتیفای می‌توانید بارها و بارها، تا دلتان بخواهد به آن آهنگ گوش دهید. همچنین تجربه خطی گوش دادن به یک آلبوم کامل، از بین می‌رود.

رد کردن نامحدود موسیقی‌ها: یکی از تفاوت‌های کلیدی بین حساب رایگان و اشتراکی اسپاتیفای، این است که، در حساب رایگان فقط می‌توانید شش آهنگ را در ساعت رد کنید، در حالی که با داشتن اشتراک، می‌توانید هر تعداد که دوست دارید رد کنید. زمانی که شما در حال و هوای انتخاب آهنگ الگوریتم نیستید، محدودیت‌های رد شدن می‌توانند باعث دل آزردگی شما شود، اما این یک ناراحتی قابل بخشش است.

مدیریت صف پخش: با داشتن اشتراک اسپاتیفای می‌توانید صف پخش موسیقی‌تان را مدیریت کنید. در واقع می‌توانید مشخص کنید که چه قطعه‌هایی به ترتیب برای شما پخش شوند. با این کار ویرایش پلی‌لیست در اختبار شما قرار می‌گیرد.

مقایسه اشتراک‌‌های مختلف اسپاتیفای

اسپاتیفای برای نسخه پرمیوم خود چند نسخه در نظر گرفته است تا افراد مختلف بنابر شرایط خود تصمیم به خرید یک یا چند نوع از اشتراک‌ها بگیرند. در ادامه به توضیح ویژگی‌‌ها و قیمت هر نسخه اشتراکی می‌پردازیم.

مقایسه اشتراک‌‌های مختلف اسپاتیفای

اشتراک فردی: اشتراک فردی (Premium individual) اسپاتیفای همان‌طور که از نامش پیداست، برای یک حساب قابل استفاده است و تمام امکانات نسخه پرمیوم را با هزینه ماهانه ۱۰/۹۹ دلار، فعال می‌کند.

اشتراک دو نفره: Premium Duo طرحی برای زوجینی است که با هم زندگی می‌کنند. در مقایسه با داشتن دو حساب پرمیوم فردی با قیمت تمام شده، ارزان‌تر نیز هست. هزینه این نوع اشتراک، ماهانه ۱۴/۹۹ دلار تمام می‌شود. البته اسپاتیفای آدرس شما را می‌خواهد تا مطمئن شود که در یک خانه زندگی می‌کنید. می‌توانید بلافاصله پس از خرید، یک عضو را به طرح دعوت کنید. هر عضو، حساب جداگانه خود را دارد و می‌تواند همزمان با حساب خود گوش دهد. همه موسیقی‌ها و لیست‌های پخش ذخیره شده متعلق به خودشان هستند. دارنده حساب دیگر نمی‌تواند آنچه را که شما به آن گوش می‌دهید ببیند.

اشتراک خانواده: اشتراک خانواده (Premium Family) اسپاتیفای بسیار شبیه به اشتراک دونفره است، زیرا همه اعضا باید در یک آدرس زندگی کنند. با این حال، اشتراک خانواده می‌تواند تا شش حساب جداگانه را پشتیبانی کند و هزینه آن ۱۶/۹۹ دلار در ماه است. والدین می‌توانند انتخاب کنند که موسیقی غیراخلاقی را برای اعضای خاصی مسدود کنند و کودکان نیز می‌توانند از اشتراک خانواده خود در برنامه Spotify Kids استفاده کنند.

اشتراک دانشجو (دانش‌آموز): اگر دانشجوی تمام وقت در یک دانشگاه یا دانش‌آموز مدرسه هستید، واجد شرایط اشتراک دانشجویی (Premium Student) اسپاتیفای که ۵/۹۹ دلار در ماه هزینه دارد، خواهید بود. این نه تنها همه ویژگی‌های Spotify Premium را در اختیار شما قرار می‌دهد، بلکه اگر دانشجوی ایالات متحده هستید، شامل اشتراک شبکه‌های SHOWTIME و Hulu نیز می‌شود.

قابل ذکر است که تمامی اشتراک‌ها قابل لغو شدن هستند، یعنی هر زمانی می‌توانید قرارداد را فسخ کنید.

نحوه خرید اشتراک اسپاتیفای چگونه است؟

برای خرید اشتراک اسپاتیفای باید از طریق پی‌پل یا کارت‌‌های اعتباری اقدام کنید که متاسفانه در ایران، نمی‌توان از آن‌‌ها بهره برد. البته کاربران ایرانی از طریق خرید گیفت کارت نیز قادر به خرید اشتراک هستند که باید از وبسایت‌های معتبر اقدام به خرید آن کنند.

نحوه خرید اشتراک اسپاتیفای چگونه است؟

سوالات متداول

وبسایت اصلی اسپاتیفای چیست؟

وبسایت اصلی پلتفرم اسپاتیفای به آدرس www.spotify.com است.

ثبت نام در اسپاتیفای چگونه است؟

برای ثبت‌‌نام در اسپاتیفای تنها نیاز به یک ایمیل و رمز عبور دارید.

آیا اسپاتیفای رایگان است؟

بله. شما با تکمیل ثبت‌نام در اسپاتیفای می‌توانید به تمام قطعه‌های موسیقی و پادکست‌‌ها گوش دهید.

اشتراک پولی اسپاتیفای چه ویژگی‌هایی دارد؟

با وجود رایگان بودن اسپاتیفای، اما اگر زمان زیادی در این پلتفرم می‌گذارید و علاقه شدیدی به گوش دادن به موسیقی و پادکست دارید، بهتر است که اسپاتیفای پرمیوم را امتحان کنید. امکان دانلود، رد کردن قطعه‌‌ها، مدیریت صف پخش، موسیقی‌‌های باکیفیت‌تر و امکاناتی دیگر از مهم‌‌ترین شاخصه‌‌های نسخه اشتراکی اسپاتیفای هستند.

چند نوع اشتراک اسپاتیفای وجود دارد؟

اسپاتیفای، اشتراک پرمیوم خود را به ۴ بخش تقسیم کرده است. اشتراک انفرادی، دو نفره، خانواده و دانشجویی، ۴ نوع اشتراک پولی اسپاتیفای هستند.

ارزان ترین اشتراک اسپاتیفای کدام است؟

ارزان ترین اشتراک برای Premium Student با هزینه ماهانه ۵/۹۹ دلار است. البته اگر دانشجو یا دانش‌آموز نیستید، ارزان‌ ترین اشتراک متعلق به Premium Individual با هزینه ماهانه ۱۰/۹۹ دلار است.

آیا اشتراک اسپاتیفای ارزش خرید دارد؟

اگر عاشق موسیقی و گوش دادن به آن هستید، اگر زمان زیادی صرف شنیدن پادکست‌های مختلف می‌کنید و به طور کل از شنیدن موسیقی و پادکست لذت می‌برید، پیشنهاد می‌کنیم برای یکبار هم شده نسخه پرمیوم اسپاتیفای را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!