خرید و فروش سلستیا | آموزش خرید TIA

خرید و فروش سلستیا

اگر به اندازه کافی در دنیای ارزهای دیجیتال بوده‌اید، قطعاً در مورد مشکلات بلاکچین‌های لایه یک مانند سولانا و آپتوس شنیده‌اید. این مسائل را می‌توان به طراحی یکپارچه چنین بلاکچین‌هایی نسبت داد، جایی که گلوگاه‌ها رخ می‌دهند، زیرا شبکه‌ها توسط تراکنش‌های پیچیده و تقاضای کاربر تحت تأثیر قرار می‌گیرند. خوشبختانه، با پروژه‌های بلاکچینی ماژولار مانند سلستیا، این مشکلات به خاطره تبدیل خواهد شد.

به‌عنوان یک بلاکچین ماژولار طراحی شده برای افزایش مقیاس پذیری و در عین حال پایین نگه داشتن هزینه‌ها، سلستیا از رویکرد منبع باز استفاده می‌کند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از الگوریتم‌های اجماع خود استفاده کنند و ماژول‌های سفارشی را روی آن بسازند. این بدان معنی است که به جای داشتن یک بلاکچین برای همه تراکنش‌ها، می‌توان چندین زنجیره به صورت موازی در حال اجرا داشت که کل شبکه را سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر می‌کند.

علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلستیا و چگونگی حل مشکلات مقیاس پذیری آن هستید؟ در ادامه، این مقاله از ایران پرداخت را بخوانید، زیرا همه آنچه را که باید در مورد این بلاکچین و نحوه خرید و فروش سلستیا بدانید را پوشش می‌دهیم.

معرفی بلاکچین سلستیا

نماد توکن سلستیاTIA
سازنده اصلی سلستیاMustafa Al-Bassam, Ismail Khoffi
توسعه‌دهندگان سلستیا
تاریخ ایجاد۲۰۲۲
سایت اصلیwww.celestia.org
لینک وایت پیپرtia-whitepaper
لینک خرید سلستیا_
بهترین صرافی خرید سلستیا

سلستیا (Celestia) اولین شبکه بلاکچین ماژولار است که برای رسیدگی به چالش‌های مقیاس‌پذیری در معماری‌های بلاکچین‌های یکپارچه سنتی طراحی شده است. سلستیا با جدا کردن اجرا از اجماع و معرفی نمونه‌گیری در دسترس بودن داده (DAS) در لایه پایه خود، زیرساخت ایجاد و نگهداری بلاکچین را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

اصطلاح نمونه‌گیری در دسترس بودن داده یا (Data Availability Sampling (DAS به فرآیند نمونه‌گیری از داده‌ها بر اساس در دسترس بودن آنها اشاره دارد. در این روش، داده‌هایی که در دسترس هستند برای تجزیه و تحلیل انتخاب می‌شوند، حتی اگر این داده‌ها نماینده کل جمعیت مورد مطالعه نباشند.

به طور خاص، سلستیا به سایر بلاکچین‌ها اجازه می‌دهد تا از آن، به‌عنوان لایه در دسترس بودن داده و اجماع استفاده کنند.

هنگامی که بلاکچین‌ها به‌عنوان یک لایه DAS استفاده می‌شوند، می‌توانند به طور ایمن تراکنش‌های خود را در سلستیا منتشر کنند و به نودهای خود اجازه می‌دهند در یک بلاکچین در حال رشد باقی بمانند. به‌عنوان یک لایه اجماع، شبکه نودهای سلستیا، داده‌های ذخیره شده را بررسی و تایید می‌کند.

بلاکچین های ماژ‌ولار در مقابل بلاکچین های یکپارچه

بلاکچین‌های ماژولار نوعی از بلاکچین هستند که توسعه‌دهندگان می‌توانند اجزای سیستم را به قطعات کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنند. این موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به‌راحتی هر یک از جنبه‌های بلاکچین را بدون نیاز به بازنگری کل شبکه، شخصی‌سازی و تنظیم کنند. با ماژولار کردن بلاکچین، توسعه‌دهندگان کنترل بیشتری بر نحوه عملکرد سیستم خود دارند و به آنها اجازه می‌دهد تا به‌سرعت آن را با سناریوها و شرایط مختلف تطبیق دهند.

خرید سلستیا

در مورد تفاوت‌های بین بلاک چین یکپارچه و مدولار کنجکاو هستید؟ اساساً، بلاک‌چین‌های یکپارچه همه چیز را بر روی یک زنجیره ساخته‌اند. این بدان معناست که همه تراکنش‌ها باید از طریق یک مکانیسم توافقی انجام شوند و اندازه داده‌های روی آن باید در محدوده‌های مشخصی باقی بماند تا به‌درستی کار کند.

برعکس، بلاکچین‌های ماژولار با تفکیک مسئولیت‌های مدیریت این لایه‌های مختلف، انعطاف بیشتری را ارائه می‌دهند.

توسعه‌دهندگان می‌توانند بین ماژول‌های مختلف برای سفارشی‌سازی اجرا، اجماع، در دسترس بودن داده‌ها و عملکردهای تسویه‌حساب بلاکچین خود، یکی را انتخاب کنند. این سفارشی‌سازی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا شبکه‌های تخصصی را برای کاربردهای خاص و موارد استفاده ایجاد کنند، در حالی که عملکرد اصلی بلاکچین را دست نخورده نگه می‌دارد. به طور کلی، این امر بلاکچین‌های ماژولار را به گزینه‌ای ایده‌آل برای سازمان‌هایی تبدیل می‌کند که به یک زیرساخت بلاکچین قابل اعتماد و کارآمد نیاز دارند که به راحتی می‌تواند بر اساس نیاز آنها تنظیم شود.

سلستیا چگونه کار می‌کند؟

به طور خلاصه، سلستیا یک بلاکچین لایه یک است که صرفاً بر سفارش تراکنش‌ها و در دسترس قرار دادن داده‌های تراکنش‌ها فعالیت می‌کند. این بلاکچین، قراردادهای هوشمند را مدیریت نمی‌کند یا محاسبات را انجام نمی‌دهد. در عوض، چنین عملکردهایی به عنوان بخشی از تمرکز سلستیا بر روی ماژولار بودن و انعطاف پذیری، به مجموعه‌ها یا دیگر بلاکچین‌ها واگذار می‌شود. 

این فرصت‌های بی‌پایانی را باز می‌کند، زیرا کاربران می‌توانند لایه‌هایی را شبیه به یک مجموعه مستقل که محیط اجرای خود را ایجاد می‌کند، ترکیب و مطابقت دهند. کاربران اساساً می‌توانند لایه‌های اجرا و تسویه خود را انتخاب کنند و در عین حال، از عملکرد در دسترس بودن داده که سلستیا در آن برتری دارد، استفاده کنند.

بلاکچین سلستیا

آنچه باعث برتری سلستیا در دسترسی به داده‌ها می‌شود از طریق نمونه‌گیری در دسترس بودن داده‌ها (DAS) است. بررسی درستی نمونه‌برداری تصادفی تراکنش‌های کدگذاری شده، با اجازه نودهای محدود به منابع متعدد انجام می‌شود. این نودها، نودهایی هستند که قابلیت اجرا را بر روی سخت‌افزار ارزان‌تر و اتصالات اینترنتی کندتر نسبت به سایر انواع نودها دارند.

از آنجایی که سلستیا نیازی به نگرانی در مورد اعتبار تراکنش ندارد، برای تأیید بلاک فقط باید تأیید در دسترس بودن داده‌ها را انجام دهد و نودهای سبک، نیازی به دانلود کل بلاک‌ها ندارند.

برای سنجش اینکه آیا داده‌ها به درستی روی بلاک‌ها کدگذاری می‌شوند، نودهای سبک از رمزگذاری پاک کردن استفاده می‌کنند. هنگام ارسال یا ذخیره اطلاعات، نودها، اطلاعات اضافی را برای افزونگی و بازیابی اضافه می‌کنند تا از داده‌های در حال انتقال محافظت کنند. اگر داده‌ها در میانه انتقال و ذخیره سازی داده‌ها گم شوند، نودهای نوری از اطلاعات اضافی برای پر کردن شکاف‌ها و بازیابی داده‌های اصلی استفاده می‌کنند. رمزگذاری پاک‌سازی بسیار عمیق‌تر است و شامل اطلاعات پشتیبانی با استفاده از الگوریتم Reed-Solomon می‌شود، که بیشتر آن‌ها را می‌توان در وب‌سایت رسمی سلستیا، در بخش در دسترس بودن داده آن جستجو کرد.

وضعیت سلستیا در حال حاضر

راه اندازی شبکه اصلی سلستیا در پایان اکتبر ۲۰۲۳ بود. در همین تاریخ، توکن‌‌های این بلاکچین با نام TIA بین توسعه‌دهندگان، استیک کنندگان ارز دیجیتال ATOM و کاربرانی که در کمپین و تست نت‌های آن شرکت کرده بودند توزیع شد. در زمان انتشار توکن‌ها در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، قیمت توکن سلستیا حدود ۳ دلار بود، اما اکنون پس از گذشت بیش از ۳۰ روز، قیمت توکن TIA رشد رویایی بیش از ۳۰۰ درصدی داشته و به ۱۰ دلار رسیده است.

ارزش بازار سلستیا نیز به ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است که باعث شد تا این رمزارز نوظهور به رده ۴۴ رمزارزهای برتر دست یابد.

به نظر می‌رسد بهترین زمان خرید و فروش سلستیا، همان روزهای ابتدایی انتشار توکن بوده است. هرچند، در حال حاضر میزان صعود قیمت ارز دیجیتال TIA بسیار زیاد بوده و ریسک خرید توکن در این قیمت‌ها بالاست، اما اگر بولران کریپتو آغاز شده باشد، این صعود تازه شروع ماجراست و باید منتظر رسیدن قیمت به اعداد بالاتری باشیم.

اگر سلستیا علاقه شما را برانگیخته است، در اینجا چند نکته در مورد توکنومیک سلستیا وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

  • کل عرضه توکن TIA به میزان ۱ میلیارد و عرضه اولیه در گردش آن ۱۴/۱ درصد (۱۴۱ میلیون TIA) است.
  • ۲۰ درصد از کل عرضه TIA به کاربران اختصاص داده می‌شود و برای مشوق‌های شبکه آزمایشی سلستیا و ابتکارات آتی استفاده خواهد شد.
  • توکن های TIA دارای یک برنامه تورم ۸ درصدی در سال اول و کاهش ۱۰ درصدی بعدی در سال تا رسیدن به کف تورم ۱/۵ درصدی در سال خواهند بود.

ریسک های خرید سلستیا

مانند هر سرمایه‌گذاری، خرید و فروش سلستیا با خطراتی همراه است. این خطرات عبارتند از:

ریسک قیمت: قیمت توکن TIA بسیار نوسانی است، به این معنی که می‌تواند در مدت زمان کوتاهی نوسانات قابل توجهی داشته باشد. این نوسانات ناشی از عوامل متعددی از جمله جو بازار، عرضه و تقاضا و رویدادهای خبری است.

ریسک فناوری: سلستیا یک پروژه نسبتاً جدید است و فناوری آن هنوز در حال توسعه است. این خطر وجود دارد که این فناوری با اشکالات یا آسیب پذیری‌های امنیتی مواجه شود که می‌تواند تأثیر منفی بر قیمت TIA داشته باشد.

ریسک رقابت: تعدادی پروژه بلاک چین دیگر وجود دارد که با سلستیا رقابت می‌کنند و ممکن است این پروژه‌ها موفق‌تر از سلستیا باشند. از مهم ترین رقبای سلستیا می‌توان به بلاکچین‌ نیر پروتکل اشاره کرد.

ریسک عدم پذیرش: سلستیا هنوز یک پروژه نسبتاً جدید است و هنوز به طور گسترده مورد پذیرش قرار نگرفته است. این عدم پذیرش می‌تواند حفظ ارزش خود را در بلندمدت برای TIA دشوار کند.

قیمت ارز دیجیتال سلستیا

ریسک تیم پروژه:  تیم Celestia نسبتاً کوچک است و این امکان وجود دارد که آنها تحت فشار توسعه، پروژه را رها کنند و آن را در بحران ببرند.

ریسک ایردراپ: با توجه به توزیع توکن‌‌ها به صورت ایردراپ در میان کاربران، این ریسک وجود دارد که با فشار فروش توسط دریافت کنندگان ایردراپ مواجه شود.

در اینجا عوامل دیگری وجود دارد که باید قبل از خرید TIA در نظر بگیرید:

اهداف سرمایه گذاری شما: اهداف سرمایه گذاری شما چیست؟ آیا به دنبال سود کوتاه مدت هستید یا مایل به سرمایه گذاری بلند مدت هستید؟

تحمل ریسک شما: چقدر می‌خواهید ریسک کنید؟ آیا با احتمال از دست دادن بخشی یا تمام سرمایه گذاری خود راحت هستید؟

درک شما از سلستیا: آیا فناوری پشت سلستیا را درک می‌کنید؟ آیا با ریسک‌های مرتبط با سرمایه گذاری در یک پروژه نسبتا جدید مشکلی ندارید؟

اگر قصد خرید TIA را دارید، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و خطرات موجود را درک کنید. همچنین فقط باید پولی را سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید.

خرید و فروش سلستیا چگونه انجام می‌شود؟

نحوه خرید و فروش سلستیا برخلاف دیگر توکن‌‌های ساخته شده، به آسانی و بدون دردسر انجام می‌شود. تقریبا اکثر صرافی‌های معتبر جهانی در همان روز انتشار، توکن سلستیا را به بازار خود اضافه کردند. شما تنها کافی است در یکی از این صرافی‌های معتبر، اقدام به ثبت نام نمایید و پس از تکمیل احراز هویت‌، با استفاده از استیبل کوین خود، توکن TIA را خریداری کنید. دقت داشته باشید که خرید و فروش سلستیا در حال حاضر به جز تعداد محدودی، در صرافی‌های متمرکز قابل انجام است.

همچنین اگر می‌خواهید که خرید و فروش سلستیا را در صرافی ایرانی انجام دهید، می‌توانید به ایران پرداخت سر بزنید و در اینجا، اقدام به مبادله توکن TIA کنید.

سوالات متدوال – خرید و فروش ارز دیجیتال سلستیا

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال TIA سودآور خواهد بود؟

بلاکچین سلستیا با ایده ماژولار شدن بلاکچین‌ها پا به عرصه گذاشت و در حال حاضر و با توجه به شرایط کلی بازار ارز دیجیتال، به نظر می‌رسد که توانسته اعتماد کاربران و سرمایه گذاران را به خوبی بدهد. اگر سلستیا بتواند به همین سرعت، بستر خود را تقویت کند و کاربران بیشتری را به پلتفرم خود جذب نماید، می‌توان انتظار داشت در بولران پیش‌رو، خرید و فروش سلستیا سود خوبی داشته باشد.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال سلستیا در سال ۲۰۲۴ چیست؟

هرچند در دنیای پرنوسان رمزارزها، پیش‌بینی قیمت یک توکن بسیار دشوار است، اما تحلیل‌گران این حوزه انتظار دارند که قیمت TIA در سال ۲۰۲۴ به حدود ۲۰ تا ۳۵ دلار برسد.

در انتخاب صرافی برای خرید و فروش سلستیا به چه نکاتی دقت کنیم؟

هنگام انتخاب صرافی برای خرید و فروش سلستیا، موارد امنیتی، نقدینگی و کارمزدهای رقابتی را در اولویت قرار دهید. ارزهای پشتیبانی شده، رابط کاربری، پشتیبانی مشتری، اعتبار صرافی و ویژگی‌های اضافی را که مطابق با نیازهای معاملاتی شما هستند، در نظر بگیرید.

بهترین کیف پول برای نگهداری سلستیا چیست؟

در زمان نگارش این مقاله ۴ کیف پول از سلستیا پشتیبانی می‌کنند که می‌توانید توکن‌های TIA خود را در آن‌ها مدیریت کنید: کیف پول‌های Leap، Keplrwallet، Ledger و Cosmostation.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!