از اپل موزیک چه می‌دانید؛ خرید اشتراک اپل موزیک در ایران

اپل موزیک

افزایش سرعت اتصال و اینترنت در سراسر جهان به مرور زمان نحوه مصرف موسیقی دستگاه‌ها را تغییر داده است. در طول دو دهه گذشته، پخش زنده و استریم به طور فزاینده‌ای به یکی از راه‌های اصلی گوش دادن به موسیقی تبدیل شده است که باعث ایجاد خدمات و پلتفرم‌های پخش موسیقی شده است. غول فناوری پیشرو، اپل، در این زمینه عقب نمانده است و اپل موزیک را معرفی کرد. 

اپل موزیک ممکن است دیر وارد بازی خدمات استریم شده باشد، که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد، اما آنها از آن زمان تاکنون قافیه را به رقبا نباخته‌اند. با کاتالوگ ۱۰۰ میلیون آهنگ و پایگاه شنونده ۶۸ میلیون کاربر، یکی از محبوب ترین سرویس‌های پخش موسیقی در جهان است. در این مقاله از ایران پرداخت، یک بررسی از پلتفرم اپل موزیک (Apple Music) انجام می‌دهیم و در مورد ویژگی‌هایی که این پلتفرم ارائه می‌دهد، طرح‌های اشتراکی موجود و نحوه مقایسه آن با سایر سرویس‌های پخش موسیقی بحث می‌کنیم.

اشتراک اپل موزیک

اپل موزیک چیست؟

اپل موزیک یک سرویس اشتراکی پخش موسیقی و ویدیو است که توسط غول فناوری یعنی شرکت اپل ایجاد شد و به عنوان رقیبی برای سایر سرویس‌های پخش موسیقی مانند اسپاتیفای معرفی شد. این سرویس (برنامه) از پیش، روی دستگاه‌های اپل نصب شده است و جایگزین برنامه موسیقی مورد استفاده در نسخه‌های iOS قدیمی در آیفون‌ها، آیپدها و مک‌ها شده است. همچنین برای دانلود در دستگاه‌های اندرویدی از فروشگاه گوگل پلی در دسترس است.

به راحتی می‌توان این برنامه را با iTunes اشتباه گرفت اما این دو متفاوت هستند. اپل موزیک چگونه کار می‌کند؟ یک سرویس استریم است که در آن ماهیانه برای دسترسی به کاتالوگ موسیقی هزینه پرداخت می‌کنید، در حالی که iTunes یک فروشگاه موسیقی است. در iTunes، می‌توانید یک آهنگ را خریداری کنید و به شما امکان می‌دهد مجوز آن را داشته باشید.

ویژگی‌های برجسته اپل موزیک

اپل موزیک دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های برجسته است که قلب علاقه مندان به موسیقی در سراسر جهان را تسخیر می‌کند. یکی از جاذبه‌های کلیدی ایستگاه‌های رادیویی اینترنتی زنده آن است، به ویژه Beats 1 که در بین دوستداران موسیقی، مورد علاقه قرار گرفته است. پیمایش اپل موزیک از طریق رابط کاربر پسند آن به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود: «کتابخانه»، «برای شما»، «مرور» و «رادیو». در ادامه بیشتر با این بخش‌ها آشنا می‌شویم.

کتابخانه

در بخش «کتابخانه»، به همه موسیقی‌های خود دسترسی پیدا می‌کنید، چه آهنگ‌هایی که در اپل موزیک ذخیره کرده‌اید یا آهنگ‌های ذخیره شده در دستگاهتان و چه آهنگ‌هایی را از iTunes دانلود کرده باشید، همه آنها اینجا هستند. می‌توانید از بخش کتابخانه به موسیقی دانلود شده به صورت آفلاین دسترسی داشته باشید و آن را پخش کنید. این بخش به طور هوشمند در میانبرهایی مانند قطعه‌ها، هنرمندان، آلبوم‌ها، لیست‌های پخش و موسیقی دانلود شده سازماندهی شده است. به علاوه، می‌توانید این میانبرها را با توجه به ترجیحات خود سفارشی کنید. ایجاد و ویرایش لیست‌های پخش در اینجا نیز بسیار آسان است.

برای شما

در این بخش، بیشتر توصیه‌های اپل موزیک را خواهید دید که به طور خاص برای شما ایجاد شده است. اپل موزیک از الگوریتم‌های خود برای توصیه آهنگ‌ها، هنرمندان و لیست‌های پخش انتخاب شده بر اساس سلیقه موسیقی و عادات گوش دادن شما استفاده می‌کند. مکان خوبی برای کشف آهنگ‌ها، هنرمندان یا حتی لیست‌های پخش جدید است که احتمالاً از آن‌ها لذت خواهید برد.

مرور

این جایی است که شما آنچه را که در سراسر جهان و در منطقه شما رواج دارد کشف خواهید کرد. در اینجا می‌توانید آخرین قطعه‌ها، 100 موسیقی برتر، موارد انحصاری، موزیک ویدیوها و لیست‌های پخش سفارشی که توسط تیم اپل انتخاب شده‌اند را بیابید.

رادیو

در اینجا می‌توانید به پخش زنده رادیو Beats 1 یا ایستگاه‌های رادیویی محلی متصل شوید. Beats 1 یک ایستگاه رادیویی زنده بیست و چهار ساعته توسط دی جی‌های اپل در لندن، نیویورک و لس آنجلس است. به طور منظم توسط هنرمندان و دی جی‌های مشهور میزبانی می‌شود و دارای مصاحبه‌های اختصاصی و موسیقی جدید از سراسر جهان است. در این بخش می‌توانید ایستگاه‌های رادیویی اینترنتی دیگر را بیابید و به آنها گوش دهید.

دانلود اپل موزیک

چگونه از اپل موزیک استفاده کنم؟

هنگامی که برنامه اپل موزیک را دانلود کردید و ثبت نام کردید، یک فرآیند تنظیم موسیقی را طی می‌کنید، که از شما می‌خواهد ژانرهای موسیقی را که دوست دارید و سپس هنرمندانی را که دوست دارید را انتخاب کنید. بعد از اینکه مراحل ساده را طی کردید، خود را در صفحه Listen Now خواهید دید.

شما در این صفحه به ویژگی‌های کنترلی موسیقی مانند پخش یا توقف، رفتن به قطعه بعدی یا قبلی و دیگر ویژگی‌های هر برنامه موسیقی دسترسی خواهید داشت.

همچنین ویژگی جستجو به شما امکان می‌دهد هر چیزی را که نیاز دارید، در اپل موزیک جستجو کنید. جستجو به دو فیلتر تقسیم می‌شود، کاتالوگ‌های اپل موزیک یا کاتالوگ کتابخانه شما. در دستگاه‌های اپل، ویژگی جستجو نیز در سیری (Siri)، دستیار صوتی اپل، ادغام شده است. شما به سادگی می‌توانید از سیری بخواهید آنچه را که می‌خواهید گوش دهید پخش کند.

لیست های پخش یکی از ویژگی های برجسته در اپل موزیک هستند که تجربه کاربری را تا حد زیادی بهبود می بخشند. می‌توانید فهرست‌های پخش خود را ایجاد کرده و به اشتراک بگذارید و فهرست‌های پخشی که توسط دیگران تنظیم شده‌اند را کشف، ذخیره و به اشتراک بگذارید.

اشتراک اپل موزیک

در حال حاضر، کاربران فقط به مدت یک ماه امکان دسترسی به نسخه‌ رایگان این برنامه را دارند. پس از گذشت این مدت، برای استفاده ادامه‌ای از این برنامه، باید یک پلن اشتراکی را خریداری نمایند. در این مدت یک ماه، شما می‌توانید قابلیت‌ها و ویژگی‌های برنامه را ارزیابی کرده و اگر تمایل داشتید، اشتراک آن را تهیه کنید. برای استفاده از این امکانات رایگان، به وب‌سایت اپل موزیک مراجعه کرده و گزینه “Try it free” را انتخاب نمایید.

انواع اشتراک اپل موزیک

اپل موزیک چه هزینه‌ای برای شما خواهد داشت؟ سه طرح اشتراکی وجود دارد که نیازهای کاربران را برآورده می‌کند. طرح فردی، طرح دانشجویی و طرح خانواده. 

طرح‌های فردی و دانشجویی سطح دسترسی یکسانی به ویژگی‌ها دارند. طرح خانواده امکان دسترسی به ویژگی‌های بیشتری را فراهم می‌کند که برای چندین کاربر در یک محیط خانواده ارائه می‌شود.

اپل موزیک رایگان

قیمت اشتراک‌ اپل موزیک

قیمت اپل موزیک بسته به منطقه‌ای که در آن هستید متفاوت است. می‌توانید برنامه اپل موزیک خود را بررسی کنید یا از وب سایت اپل موزیک دیدن کنید تا جزئیات قیمت محلی را برای هر یک از طرح‌ها بررسی کنید. بیایید برنامه‌ها را مرور کنیم:

طرح فردی که برنامه اشتراک عادی اپل موزیک است، هزینه‌ ۱۰/۹۹ دلار در ماه دارد. با خرید این طرح دسترسی به چند ویژگی که در ادامه ذکر می‌کنیم، برای شما فعال خواهد شد:

  • ۱۰۰ میلیون آهنگ در اپل موزیک به اضافه موسیقی موجود در کتابخانه شما
  • امکان گوش دادن به صورت آنلاین و آفلاین
  • پخش جریانی موسیقی و نماهنگ بدون آگهی
  • حداکثر ۱۰۰ هزار آهنگ را در کتابخانه خود دانلود کنید
  • در همه دستگاه‌های خود همگام سازی کنید
  • ببینید دوستانتان به چه چیزی گوش می‌دهند
  • از نمایش‌ها، کنسرت‌ها و موارد انحصاری لذت ببرید
  • دسترسی به نمایش‌های رادیویی زنده و درخواستی Beats 1

طرح دانشجویی ۵/۹۹ دلار در ماه هزینه دارد که در واقع همان طرح فردی است اما برای دانش‌ آموزان و دانشجویان شامل تخفیف می‌شود.

طرح خانواده ۱۶/۹۹ دلار در ماه هزینه دارد و حداکثر شش نفر می‌توانند دسترسی داشته باشند. این به هر یک از اعضای خانواده اجازه می‌دهد تا حساب شخصی خود را با تخفیف مناسب داشته باشند. در واقع اگر بخواهید اشتراک را با ۶ نفر تقسیم کنید، فقط ۲/۵ دلار برای هر نفر در ماه هزینه خواهد داشت! حتی اگر فقط آن را بین ۳ نفر تقسیم کنید، باز هم فقط ۴/۹۹ دلار برای هر نفر در ماه پرداخت می‌کنید که به اندازه دریافت تخفیف دانشجویی است.

طرح خانواده دارای ویژگی‌های اشتراک گذاری اضافی مانند امکان اشتراک گذاری کتابخانه موسیقی و اشتراک برنامه ذخیره سازی iCloud با خانواده است. همچنین دارای گزینه‌های کنترل والدین است که به والدین این امکان را می‌دهد تا محدودیت‌هایی را برای کودکان تعیین کنند.

خرید اشتراک اپل موزیک

روش‌های مختلفی برای پرداخت اشتراک اپل موزیک وجود دارد، از جمله:

کارت اعتباری یا نقدی: می توانید یک کارت اعتباری یا نقدی به حساب Apple ID خود اضافه کنید و از آن برای پرداخت هزینه اشتراک خود استفاده کنید. اپل اکثر کارت‌های اعتباری و نقدی اصلی، از جمله ویزا و مسترکارت را می‌پذیرد.

اپل پی: اپل پی (Apple Pay) یک سیستم پرداخت تلفن همراه است که به شما امکان می‌دهد با استفاده از دستگاه‌های اپل، هزینه اشتراک اپل موزیک خود را پرداخت کنید.

گیفت کارت اپل: گیفت کارت را از یک فروشگاه اپل یا خرده فروش آنلاین خریداری کنید و از آن برای پرداخت هزینه اشتراک اپل موزیک خود استفاده کنید.

همانطور که مشاهده کردید، با توجه به راه‌های خرید اشتراک اپل موزیک، کاربران ایرانی تنها می‌توانند از طریق گیفت کارت اپل، اقدام به خرید اشتراک نمایند.

لازم به ذکر است که شما در هر زمان می‌توانید اشتراک اپل موزیک خود را لغو نمایید.

گیفت کارت اپل موزیک

مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای

اپل موزیک در مقایسه با سایر سرویس‌های پخش موسیقی، از نظر دسترسی، قیمت و ویژگی‌های ارائه شده ، استثنایی است. یکی از زمینه‌هایی که اپل موزیک را متمایز می‌کند، دسترسی به رادیوهای اینترنتی، مانند رادیو محبوب Beats 1 است. تعداد زیادی از سرویس‌های پخش این ویژگی را ندارند. استفاده از سیری برای کنترل تجربه شنیداری یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته است که فقط با الکسای آمازون مطابقت دارد. داشتن موزیک ویدیو به عنوان بخشی از تجربه موزیک یک امتیاز مثبت است که سایر سرویس‌های محبوب مانند اسپاتیفای از آن برخوردار نیستند.

قیمت گذاری با سایر سرویس‌ها تفاوت چندانی ندارد، اگر چه برخلاف چندین مورد دیگر، از جمله اسپاتیفای نسخه رایگان ندارد. ویژگی لیست‌های پخش مشترک نیز یکی از مواردی است که در اپل موزیک وجود ندارد و عمدتاً در اسپاتیفای موجود است.

سخن پایانی

اپل موزیک یک سرویس پخش استریم خوب است که اگر به کاتالوگ وسیعی از موسیقی علاقه مند هستید و مایل به کشف موسیقی‌های جدید از سراسر جهان هستید، می‌توانید از آن استفاده کنید. ویژگی‌های برجسته این پلتفرم، امکان تجربه کاربری جذاب و شخصی‌شده را فراهم می‌کند و می‌توانید با دوستان خود تعامل داشته باشید و تجربیات شنیداری را به اشتراک بگذارید.

سوالات متدوال

اپل موزیک چیست؟

یک سرویس استریم اشتراکی است که دسترسی به بیش از ۱۰۰ میلیون قطعه موسیقی، لیست پخش انتخابی، ایستگاه‌های رادیویی و موارد دیگر را ارائه می‌دهد. این در دستگاه‌های مختلفی از جمله آیفون، آی پد، مک، اپل واچ، اپل تی وی، گوشی‌های هوشمند اندرویدی و دسکتاپ در دسترس است.

آیا اپل موزیک رایگان است؟

خیر، اما اپل برای کاربران تازه‌وارد، اشتراک آزمایشی ۱ ماهه اهدا می‌کند تا با ویژگی‌های اپل موزیک بیشتر آشنا شوند. اما پس از پایان یک ماه، نیاز به خرید اشتراک دارید.

ارزان ترین طرح اشتراک اپل موزیک کدام است؟

ارزان‌ ترین اشتراک اپل موزیک با هزینه ماهانه ۵/۹۹ دلار متعلق به گروه دانش آموزان و دانش جویان است.

آیا اشتراک اپل موزیک ارزش خرید دارد؟

اگر عاشق موسیقی هستید و زمان زیادی به آن گوش می‌دهید، مطمئناً اپل موزیک نسبت به قیمتش ارزش خرید دارد. کتابخانه بزرگ موسیقی، لیست‌های شخصی‌سازی‌شده، گوش دادن بدون مزاحمت تبلیغات و صدای باکیفیت همه ویژگی‌های عالی هستند که در اپل موزیک جمع شده‌اند.

اشتراک اپل موزیک بهتر است یا اسپاتیفای؟

هر دو اپل موزیک و اسپاتیفای، خدمات پخش موسیقی عالی با نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد خود را دارند و بهترین انتخاب برای شما، به نیازها و ترجیحات فردی شما بستگی دارد، اما در مجموع، اپل موزیک، کتابخانه بزرگتر، صدای با کیفیت‌تر و محتوای انحصاری ارائه می‌دهد و اسپاتیفای نیز رایگان است، ویژگی‌های اجتماعی بیشتری دارد و مشهورتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!