خرید و فروش رپد بیت کوین | آموزش خرید WBTC

خرید و فروش رپد بیت کوین

تصور کنید بیت‌کوین خود را در بستر اتریوم استفاده می‌کنید، یا اتریوم خود را در بستر پالیگان! و دنیای بدون مرز کریپتو این تصور را با ظهور ارزهای دیجیتال رپد مانند WBTC به واقعیت تبدیل کرده است. این نوآوری، دریچه‌ای جدید را به سوی قابلیت همکاری در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال گشوده و فرصت‌های بی‌نظیری را برای دارندگان این دارایی‌ها فراهم کرده است.

اما رپد ارز دیجیتال چیست؟ به زبان ساده، ارزهای دیجیتال رپد، نماینده‌ای از یک دارایی دیگر در یک بلاک چین دیگر هستند؛ برای مثال، WBTC، بیت کوینی است که در قالب توکن ERC-۲۰ در بلاک چین اتریوم وجود دارد و در این مقاله از ایران پرداخت به آموزش خرید و فروش رپد بیت کوین می‌پردازیم.

مزیت رپد ارزهای دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال رپد در برابر سایر ارزهای دیجیتال امتیازهایی را همراه دارند؛ از جمله:

 • قابلیت استفاده: رپد ارزهای دیجیتال، امکان استفاده از دارایی‌های دیحیتال را در بلاک چین‌هایی که به‌طور طبیعی از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند، فراهم می‌کنند. به‌عنوان مثال، با استفاده از WBTC، می‌توانید از بیت کوین خود در صرافی‌های غیرمتمرکز اتریوم، پلتفرم‌های وام‌دهی و سایر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کنید.
 • نقدینگی: با ورود دارایی‌های بیشتر به دنیای DeFi، نقدینگی این پلتفرم‌ها نیز افزایش می‌یابد. این امر، به نفع تمام کاربران این پلتفرم‌ها خواهد بود.

رپد بیت کوین چیست؟

نماد رپد بیت کوینWBTC
سازنده اصلی رپد بیت کوین BitGo Inc، Kyber Network و Ren 
توسعه دهندگان فعلی BitGo Inc، Kyber Network و Ren 
تاریخ ایجاد۲۰۱۸
سایت اصلیthetatoken.org
لینک وایت پیپرWhitepaper
لینک خرید رپد بیت کوین
بهترین صرافی خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین

رپد بیت کوین یا WBTC، به‌عنوان یک توکن ERC-۲۰ معرفی می‌شود که به‌صورت ۱:۱ با پشتیبانی از بیت کوین (BTC) در بلاک چین اتریوم ارائه می‌شود. رپد بیت کوین در ژانویه ۲۰۱۹ توسط یک تیم متشکل از شرکت‌های Kyber ،Ren و BitGo راه‌اندازی شد. WBTC به‌عنوان اولین توکنی شناخته می‌شود که بیت کوین را با شبکه اتریوم سازگار می‌کند و به دارندگان بیت‌کوین امکان می‌دهد تا در فعالیت‌های مشارکت کنند؛ از جمله:

 • وام‌دهی بیت کوین: با WBTC، می‌توانید بیت کوین خود را به دیگران قرض دهید و سود دریافت کنید.
 • وثیقه‌گذاری با بیت کوین: از WBTC به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام از پلتفرم‌های DeFi استفاده کنید.
 • معاملات آپشن: با WBTC، معاملات خود را با ضریب اهرم افزایش داده و سود (یا ضرر) بیشتری کسب کنید.
 • کشت سود: با WBTC در استخرهای نقدینگی شرکت کرده و از کارمزد تراکنش‌ها سود به‌دست آورید.

علاوه بر WBTC، دیگر ارزهای دیجیتال رپد شده نیز وجود دارند که همه آن‌ها قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های مختلف را برای تسهیل معاملات فراهم می‌کنند. در واقع با ظهور حوزه دیفای (DeFi) در شبکه اتریوم، نیاز به قابلیت همکاری بین ارزهای دیجیتال افزایش یافته است.

چرا WBTC مهم است؟

 • قابلیت همکاری: WBTC، بیت کوین را به بلاک چین اتریوم متصل می‌کند و امکان تبادل ارزش بین دو شبکه اتریوم و بیت کوین را فراهم می‌کند.
 • نوآوری در دیفای: رپد بیت کوین، دریچه‌ای تازه را به سوی نوآوری در دنیای دیفای باز و امکان ارائه خدمات مالی جدید را فراهم می‌کند.

WBTC، فقط یک توکن نیست؛ بلکه پلی بین دو غول دنیای ارزهای دیجیتال است.

ظهور حوزه DeFi اتریوم، نیاز به قابلیت همکاری بین بلاک چین‌ها را بیش از پیش آشکار کرده است. WBTC، به‌عنوان یکی از پیشگامان این عرصه، نقش کلیدی را در آینده دنیای ارزهای دیجیتال ایفا خواهد کرد.

هدف از ایجاد رپد بیت کوین چه بوده است؟

قبل از اقدام به خرید و فروش رپد بیت کوین، اهداف پروژه را بررسی کنید تا تصمیمات بهتری برای معاملات خود بگیرید. ایجاد رپد بیت کوین (WBTC) بر این هدف استوار بوده که ارتباط بین دو بلاک چین مهم را تسهیل و امکان معاملات متمرکز و غیرمتمرکز با دارایی‌های مختلف را فراهم کند.

خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین

برخی از اهداف اصلی ایجاد WBTC عبارتند از:

 • سازگاری با دارایی‌های دیجیتال در بلاک چین اتریوم: اصلی‌ترین هدف ایجاد WBTC این بود که امکان استفاده از بیت کوین را در بلاک چین اتریوم (ERC-۲۰) فراهم سازد تا دارندگان بیت کوین بتوانند از ویژگی‌های بلاک‌ چین اتریوم، مانند قراردادهای هوشمند و برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) بهره‌مند شوند.
 • فعالیت در بخش دیفای: با رشد شبکه‌های مالی غیرمتمرکز، نیاز به دارایی‌های قابل معامله در بلاک چین اتریوم افزایش یافته است. با ایجاد WBTC، دارندگان بیت کوین می‌توانند دارایی خود را در بلاک چین اتریوم قرار دهند و در فعالیت‌های DeFi مانند وام‌دهی و کشت سود شرکت کنند.
 • تسهیل تبادل دارایی‌های دیجیتال: با ایجاد WBTC و سایر توکن‌های مشابه، امکان تبادل و تعامل بین دارایی‌های مختلف در بلاک چین‌های گوناگون بهبود یافته است.

به‌صورت کلی، هدف از ایجاد WBTC، تسهیل ارتباط بین دو بلاک چین مهم بود و همچنین به دارندگان بیت کوین امکاناتی را در دنیای DeFi ارائه دهد که قبلاً در دسترس آن‌ها نبود.

تاریخچه پیدایش رپد بیت کوین

رپد بیت کوین (WBTC) یکی از اولین توکن‌هایی بود که بیت کوین را با شبکه اتریوم سازگار کرد و این ایده ابتکاری در دسامبر ۲۱۰۸ مطرح شد. اما رسماً در ژانویه ۲۰۱۹، توسط یک تیم متشکل از شرکت‌های Kyber ،Ren و BitGo راه‌اندازی شد.

این توکن ERC-۲۰ با ارزش بیت کوین به‌صورت یک به یک معادل می‌شود؛ به این معنی که هر واحد WBTC، ارزش یک بیت کوین را دارد و با یک بیت کوین قابل معامله است. با رپد بیت کوین دارندگان بیت کوین می‌توانند به‌راحتی در محیط‌های مالی غیرمتمرکز مانند DeFi، از جمله وام‌دهی، استقراض، معاملات آپشن و ییلد فارمینگ شرکت کنند.

توکن‌های رپد همچون WBTC به دلیل این‌که ارزش ارزهای دیجیتال را در بلاک چین‌های مختلف به یکدیگر متصل می‌کنند، اهمیت زیادی برای اکوسیستم بازار ارزهای دیجیتال دارند؛ چراکه این امکان را به کاربران می‌دهد تا بدون نیاز به تبادل مستقیم بین بلاک چین‌ها، به‌راحتی دارایی خود را به‌ اشتراک بگذارند و در محیط‌های مالی مختلف فعالیت کنند.

نحوه کار رپد بیت کوین

اگر قصد خرید و فروش ارز دیجیتال رپد بیت کوین را دارید بهتر است با نحوه کار آن آشنا بشید.

رپد بیت کوین راهی برای استفاده از بیت کوین در بلاک چین اتریوم است. این توکن به شما امکان می دهد تا از مزایای هر دو شبکه به‌طور همزمان استفاده کنید که عبارتند از:

 • امنیت و ثبات بیت کوین
 • قابلیت همکاری و تنوع برنامه‌های اتریوم

برای درک نحوه کارکرد رپد بیت کوین در ابتدا باید اجزا تشکیل‌دهنده آن را بشناسیم؛ سپس به نحوه تولید و سوزاندن آن بپردازیم.

خرید و فروش ارز دیجیتال رپد بیت کوین
 • سازمان WBTC DAO
  • تشکیل شده از ۱۶ سهام‌دار در فضای دیفای
  • نظارت بر پروتکل WBTC
  • تضمین شفافیت و امنیت
 • تولید wBTC
  • توسط یک متولی به نام بیتگو (BitGo) انجام می‌شود.
  • بیت کوین شما را به WBTC تبدیل می‌کند.
  • امنیت توکن‌های شما را تضمین می‌کند.
 • دریافت WBTC
  • از طریق صرافی‌های معتبر صورت می‌گیرد.
  • احراز هویت در برخی از صرافی‌ها برای دریافت یا خرید و فروش رپد بیت کوین الزامی است.
 • سوزاندن WBTC
  • تبدیل WBTC به بیت کوین
  • تبدیل رپد بیت کوین به بیت کوین از طریق صرافی‌های معتبر صورت می‌گیرد.

به‌صورت خلاصه:

 • WBTC توسط یک DAO غیرمتمرکز اداره می‌شود.
 • توکن‌های WBTC توسط یک متولی امن محافظت می‌شوند.
 • می‌توانید خرید رپد بیت کوین را از طریق صرافی‌های معتبر انجام دهید.
 • سوزاندن WBTC باعث می‌شود که شما بیت کوین اصلی خود را پس بگیرید.

WBTC ابزاری قدرتمند برای کاربران بیت کوین و اتریوم است. با استفاده از WBTC، می توانید از مزایای هر دو شبکه به‌طور کامل بهره ببرید.

نحوه قیمت‌گذاری رپد بیت کوین

رپد بیت کوین (WBTC) یک توکن ERC-۲۰ و نماینده بیت کوین (BTC) در بلاک چین اتریوم است. ارزش WBTC به‎‌طور مستقیم به ارزش بیت کوین مرتبط است. به‌عبارت دیگر، یک WBTC همیشه باید معادل ۱ بیت کوین باشد.

چند گزینه برای ارزش‌گذاری WBTC وجود دارد:

 • قیمت صرافی: ساده‌ترین راه برای ارزش‌گذاری رپد بیت کوین، بررسی قیمت آن در صرافی ارزهای دیجیتال است. صرافی‌های مختلف ممکن است قیمت‌های متفاوتی برای WBTC ارائه‌دهند، اما معمولا (باید) بسیار نزدیک به قیمت بیت کوین باشد.
 • ارزش خالص دارایی (NAV): NAV WBTC با محاسبه ارزش کل بیت کوین‌های قفل شده در قرارداد هوشمند WBTC به‌دست می‌آید. این مقدار باید همیشه معادل تعداد WBTC در گردش باشد.
 • نسبت وثیقه: نسبت وثیقه WBTC با تقسیم ارزش کل بیت کوین‌های قفل‌شده بر تعداد WBTC در گردش به دست می‌آید. این نسبت باید همیشه ۱۰۰٪ یا بیشتر باشد.

عواملی که می‌توانند بر ارزش WBTC تأثیر بگذارند:

 • قیمت BTC: مهم‌ترین عاملی که بر ارزش WBTC تأثیر می‌گذارد، قیمت BTC است. اگر قیمت BTC افزایش یابد، قیمت WBTC نیز افزایش می‌یابد.
 • تقاضا برای WBTC: تقاضا برای WBTC نیز می‌تواند بر ارزش آن تأثیر بگذارد. اگر تقاضا برای WBTC از عرضه آن بیشتر باشد، قیمت WBTC افزایش می‌یابد.
 • شبکه اتریوم: از آنجا که رپد بیت کوین در شبکه اتریوم ایجاد شده است اگر این شبکه دچار اختلال شود به احتمال زیاد قیمت رپد بیت کوین نیز دچار نوسانات زیادی می‌شود.

ریسک‌های خرید و فروش رپد بیت کوین

خرید و فروش رپد بیت کوین مانند هر نوع معامله دیگری با ریسک‌های خود همراه است. در این بخش از مقاله تعدادی از ریسک‌هایی که ممکن است در خرید و فروش WBTC وجود داشته باشد، آورده شده است:

خرید WBTC
 1. ریسک فنی: این ریسک ممکن است به وجود مشکلات فنی در شبکه‌های بیت کوین یا اتریوم مربوط شود که می‌تواند به تأخیر یا انجام نشدن تراکنش‌ها منجر شود.
 2. ریسک امنیتی: امنیت تراکنش‌ها و اطلاعات کاربران در خرید و فروش رپد بیت کوین ممکن است تحت‌تأثیر قرار گیرد. حملات سایبری، حملات دی‌داس به معنای ایجاد ترافیک در شبکه (DDoS) یا سایر حملات که به اطلاعات کاربران یا تراکنش‌ها آسیب بزنند، ممکن است اتفاق بیفتند.
 3. ریسک بازار: قیمت رپد بیت کوین وابسته به بازار کلی ارزهای دیجیتال است و تحت‌تأثیر تغییرات قیمت بیت کوین و اتریوم است. این تغییرات ممکن است منجر به سود یا زیان برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باشد.
 4. ریسک کانترپارتی: خرید و فروش WBTC معمولاً با ریسک کانترپارتی همراه است؛ به این معنی که اگر شرکت پشتیبان رپد بیت کوین به هر دلیلی از کار بیفتد یا مشکل داشته باشد، ممکن است امکان تبدیل WBTC به بیت کوین یا برعکس محدود یا انجام تراکنش‌ها مختل شود.
 5. ریسک قانونی: تعدادی از کشورها ممکن است محدودیت‌ها یا مقرراتی را در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتال اعمال کنند که می‌تواند به تأخیر یا مشکل در انجام تراکنش‌ها منجر شود.
 6. ریسک لیکویدیتی: عدم وجود مقدار کافی از واحدهای WBTC در بازار برای خرید و فروش رپد بیت کوین ممکن است موجب شود که معامله‌گران در برخی مواقع مشکلاتی در انجام تراکنش‌ها داشته باشند.

برای کاهش ریسک‌های خرید و فروش رپد بیت کوین، افراد می‌توانند از صرافی‌های معتبر برای خرید و فروش WBTC استفاده کنند. همچنین توجه کافی به امنیت تراکنش‌ها داشته باشند. استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک و تحقیق کافی قبل از هر نوع معامله نیز می‌تواند به کاهش ریسک‌ها کمک کند.

نحوه خرید و فروش رپد بیت کوین

خرید و فروش رپد بیت کوین (WBTC) معمولاً از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال یا پلتفرم‌های معاملاتی (exchange platforms) انجام می‌شود. در ادامه یک راهنمای مختصر برای خرید و فروش رپد بیت کوین تهیه کرده‌ایم:

 • انتخاب یک صرافی معتبر: قبل از هر چیز، باید یک صرافی ارز دیجیتال معتبر انتخاب کنید که خدمات خرید و فروش WBTC را ارائه دهد. از راهنمایی‌ها، بازخوردها و نظرات کاربران برای انتخاب یک صرافی قابل اعتماد استفاده کنید.
 • ثبت نام و احراز هویت: پس از انتخاب صرافی، باید ثبت نام و هویت خود را تأیید کنید. برخی از صرافی‌ها احراز هویت را اجباری می‌کنند تا امنیت بیشتری داشته باشید.
 • واریز وجه: بعد از ثبت نام، باید حساب خود را شارژ کنید. برای خرید رپد بیت کوین، باید ارز پایه مورد نظرتان را (در ایران ریال) به حساب صرافی واریز کنید.
 • خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین: وارد صفحه معاملات صرافی شوید، بخش خرید را انتخاب و مبلغ مورد نظرتان را وارد کنید. سپس معامله شما انجام و WBTC به حساب شما اضافه می‌شود.
 • نگه‌داری و مدیریت: بعد از خرید WBTC، می‌توانید آن را در کیف پول ارز دیجیتال خود یا در صرافی نگه‌دارید.
 • برای فروش WBTC: مراحل مشابهی را دنبال کنید، با این تفاوت که در بخش فروش، مبلغ واحدهای WBTC خود را وارد کرده و معامله را تأیید کنید.

همچنین، می‌توانید از پلتفرم‌های دیجیتال دیگر، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) یا سرویس‌های DeFi نیز برای خرید و فروش رپد بیت کوین استفاده کنید.

 • نکات مهم:
  • مطمئن شوید که صرافی انتخابی شما به کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌دهد و روش‌های احراز هویت قوی دارد.
  • همواره قبل از انجام هرگونه خرید و فروش رپد بیت کوین، شرایط و ضوابط صرافی را به دقت مطالعه کنید.
  • همیشه از رمزنگاری و امنیت مناسب برای حساب‌های خود استفاده کنید.
  • از کیف پول‌های دیجیتال معتبر و امن برای نگه‌داری واحدهای wBTC خود استفاده کنید.

آینده رپد بیت کوین چگونه خواهد بود؟

رپد بیت کوین در واقع همان بیت کوین است با این تفاوت که در بستر اتریوم ایجاد شده است؛ بنابراین آینده آن کاملا بستگی به آینده بیت کوین دارد.

پیش‌بینی قیمت رپد بیت کوین برای 2024 چیست؟

قیمت بیت کوین و رپد آن باهم برابر هستند و در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۰۰ درصد رشد قیمتی را تجربه کرد. با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین، انتظار می‌رود که این صعود ادامه‌دار باشد.

بهترین صرافی برای خرید رپد بیت کوین کدام است؟

اگر قصد خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین را دارید بهتر است از صرافی استفاده کنید که به‌صورت قانونی به کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌دهد. همچنین در انتخاب صرافی مواردی مانند: کارمزد معاملات، نظرات کاربران، تاریخچه، امنیت و شفافیت را بررسی کنید.

بهترین کیف پول برای رپد بیت کوین کدام است؟

تقریبا هر کیف پولی که از بیت کوین و اتریوم پشتیبانی کند از رپد بیت کوین نیز پشتیبانی می‌کند. اگر میزان دارایی شما زیاد است بهتر است از کیف پول‌های سخت‌افزاری، مانند لجر و سیف پال استفاده کنید. همچنین کیف پول‌هایی مانند تراست ولت، اکسدوس، گواردا و اتمیک گزینه‌های مناسبی در میان کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند.

آیا برای خرید رپد بیت کوین در 2024 دیر شده است؟

بیت کوین رشد خوبی را در سال ۲۰۲۳ تجربه کرد و با توجه به بنیاد و خبرهای مثبت در ۲۰۲۴ این رشد می‌تواند ادامه‌دار باشد. اما برای خرید رپد بیت کوین نه تنها باید قیمت بیت کوین را در نظر بگیرید، بلکه باید اخبار و اتفاقات پیرامون اتریوم را نیز زیر نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!