خرید و فروش اینترنت کامپیوتر | آموزش خرید ICP

خرید و فروش اینترنت کامپیوتر

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر یکی از عجایب دنیای رمزارزهاست. بگذارید یک سوال از شما بپرسم، کدام ارز دیجیتال را می‌شناسید که با وجود ریزش ۹۹ درصدی ارزش آن، هنوز هم بین ۵۰ رمزارز برتر باشد؟ اینترنت کامپیوتر ورود پر سر و صدایی داشت و برای دیگر بلاکچین‌ها خط و نشان می‌کشید، اما نتوانست در بولران گذشته، خودی نشان دهد و ریزش عجیب و غریبی به ثبت رساند. با این حال، هنوز هم جزو بزرگترین پروژه‌های ارز دیجیتال است.

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این بلاکچین اطلاعات کسب کنید، از نحوه خرید و فروش اینترنت کامپیوتر مطلع شوید، دلایل ریزش آن را بدانید و پتانسیل بازگشت و رشد قیمتش را تخمین بزنید، این مقاله از ایران پرداخت را مطالعه کنید.

اینترنت کامپیوتر چیست؟

نماد توکن اینترنت کامپیوترICP
سازنده اصلی اینترنت کامپیوترDominic Williams
توسعه‌دهندگان اینترنت کامپیوترDfinity Foundation
تاریخ ایجاد۲۰۱۶
سایت اصلیinternetcomputer.org
لینک وایت پیپرicp-whitepaper
لینک خرید اینترنت کامپیوتر_
بهترین صرافی خرید اینترنت کامپیوتر

پروتکل اینترنت کامیپوتر به‌عنوان ستون فقرات وب۳ به صورت یک مفهوم انقلابی عمل می‌کند، یک “کامپیوتر جهانی” که با اتصال دستگاه‌های اختصاصی شکل گرفته است. این پروتکل غیرمتمرکز خدمات وب۳ را تسهیل می‌کند و امکان ایجاد یک شبکه مستقل را فراهم می‌کند. پلتفرم‌های وب۳ با استفاده از بلاکچین اینترنت کامیپوتر، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی ذاتی در شبکه‌های اجتماعی سنتی را برطرف می‌کنند. 

کاربران در این شبکه‌های غیرمتمرکز می‌توانند به صورت رمزنگاری وارد سیستم شوند، از ویژگی‌هایی مانند فیس آیدی یا حسگرهای اثر انگشت استفاده کنند و در ذخیره‌سازی فایل با سرعت وب، اشتراک‌گذاری رسانه‌‌ها و انتقال فوری NFT و ارزهای دیجیتال شرکت کنند.

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر

بلاکچین اینترنت کامیپوتر با رهایی توسعه‌دهندگان از وابستگی‌های سنتی فناوری اطلاعات، مانند خدمات پردازش ابری متمرکز، تمرکززدایی کامل را امکان پذیر می‌کند. خدمات آنلاین ساخته شده بر روی این بلاکچین به طور مستقل و بدون اتکا به زیرساخت‌های متمرکز عمل می‌کنند. 

توسعه‌دهندگان از نرم‌افزار قرارداد هوشمند به نام «کانیسترز» (canisters) برای تعامل یکپارچه با وب و سایر بلاک‌چین‌ها استفاده می‌کنند. این ابزار کارآمد و مقیاس‌پذیر، جایگزین اجزای سنتی فناوری اطلاعات در خدمات وب۳ می‌شوند و ذخیره‌سازی و پردازش غیرمتمرکز داده را ارائه می‌دهند. اینترنت کامیپوتر از ایجاد سرویس‌های وب۳ متنوع، از جمله سوشال‌فای، گیم‌فای، متاورس، امور دیفای و سیستم‌های سازمانی پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر این، اینترنت کامیپوتر مفهوم نوآورانه‌ «گازبهای معکوس» را معرفی می‌کند، که در آن قراردادهای هوشمند هزینه محاسبات خود را پرداخت می‌کنند. DAOهای جامعه نقش مهمی در کنترل خدمات به طور مستقیم از زنجیره بلوکی، تمرکززدایی از حاکمیت و محافظت از توسعه‌دهندگان در برابر چالش‌های نظارتی ایفا می‌کنند. کاربرانی که با سرویس‌های وب۳ در اینترنت کامیپوتر درگیر می‌شوند، می‌توانند با توکن‌های حاکمیتی پاداش بگیرند، که حس مالکیت و مشارکت در رشد پلتفرم را تقویت می‌کند.

توکن حاکمیتی اینترنت کامپیوتر، ICP نام دارد و هم اکنون در رده ۳۴امین رمزارز برتر لیست ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

ساز و کار اینترنت کامپیوتر چگونه است؟

واقعیت این است که اکثر بلاکچین‌ها برای دستیابی به اهداف اکوسیستم دیفای و وب۳ بسیار کند یا بسیار گران هستند. با اینترنت کامپیوتر، ما در نهایت می‌توانیم بلاکچینی داشته باشیم که به اندازه کافی سریع و ارزان باشد تا از تمام برنامه‌های دیفای و وب۳ که در رویاهای ما بود پشتیبانی کند و مهمتر از همه، ما مجبور نیستیم منتظر شرکت‌‌های شاخص فناوری مانند گوگل، آمازون، متا یا هر شرکت دیگری شویم. 

اینترنت کامپیوتر پروتکلی است که به رایانه‌ها اجازه می‌دهد بدون نیاز به سرور مرکزی به یکدیگر متصل شوند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند. در عوض، ICP از مراکز داده مستقل استفاده می‌کند، یک شبکه غیرمتمرکز از نودها، که رایانه‌های مستقلی هستند که داده‌ها را ذخیره می‌کنند و اطلاعات را به یکدیگر منتقل می‌کنند.

ICP از فناوری بلاک‌چین پشتیبانی می‌کند، به این معنی که ایمن و شفاف است. اینترنت کامپیوتر با پروتکل‌های اینترنتی سنتی متفاوت است زیرا برای ارائه هویت یا احراز هویت به یک موجودیت واحد متکی نیست. در عوض، ICP از یک سیستم غیرمتمرکز از نودها برای تأیید هویت استفاده می‌کند. این باعث می‌شود ICP نسبت به پروتکل‌های سنتی ایمن‌تر و انعطاف پذیرتر باشد. اینترنت کامپیوتر هنوز در حال توسعه است، اما این پتانسیل را دارد که روش استفاده از اینترنت و رویکرد ذخیره سازی داده‌ها را متحول کند. 

اینترنت کامپیوتر از یک پروتکل جدید اجماع استفاده می‌کند. چندین ماشین باید در مورد اینکه کدام ورودی‌ها را پردازش کنند و به چه ترتیبی این کار را انجام دهند تا یک حالت منسجم حفظ شود، توافق کنند. به جای تنها یک ماشین، چندین ماشین در سراسر جهان هر نرم افزار را اجرا می‌کنند و اکثریت آن ماشین‌ها به طور جمعی وضعیت واقعی نرم افزار را تعریف می‌کنند.

قیمت icp

رمزنگاری کلید زنجیره‌ای (chain key cryptography) منبع انرژی و فناوری است که عملکرد رایانه اینترنتی را تسهیل می‌کند. این یک پیشرفت در علم کامپیوتر است که سطح کاملا جدیدی از امنیت و عملکرد را امکان پذیر می کند. با Chain Key، هر کامپیوتر موجود در شبکه قادر است به طور مستقل صحت هر قطعه داده را تأیید کند و اطمینان حاصل کند که هیچ داده مخربی نمی‌تواند به سیستم تزریق شود. این باعث می‌شود پروتکل ICP فوق العاده ایمن، بسیار مقیاس پذیر و کارآمد باشد.

فناوری کلید زنجیره‌ای از چندین سیستم دیگر مانند سیستم عصبی شبکه (NNS) و هویت اینترنتی (IID) تشکیل شده است. NNS یک سیستم غیرمتمرکز از الگوریتم‌ها است که بر عملکرد شبکه رایانه‌ای اینترنت نظارت می‌کند، در حالی که IID یک چارچوب احراز هویت بلاکچین به صورت ناشناس است. 

تاریخچه اینترنت کامپیوتر؛ از ابتدا تاکنون

ایده اینترنت کامپیوتر در سال ۲۰۱۶ متولد شد، زمانی که تیمی از محققان در دانشگاه زوریخ شروع به کار بر روی پروتکل جدیدی برای محاسبات غیرمتمرکز کردند. هدف این تیم ایجاد یک بلاکچین بود که بتواند از توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) با همان سطح کارایی و مقیاس پذیری برنامه‌های وب سنتی پشتیبانی کند. این پروژه با نام دفینیتی (DFINITY) در اکتبر ۲۰۱۶ توسط دومینیک ویلیامز (Dominic Williams) تأسیس شد.

در سال ۲۰۱۷، دفینیتی وایت پیپر پروتکل جدید خود را منتشر کرد و آن را پروتکل اینترنت کامپیوتر (Internet Computer Protocol) نامیدند. وایت پیپر ICP یک رویکرد جدید را برای محاسبات غیرمتمرکز ترسیم کرد که از نوع جدیدی از بلاکچین به نام بلاکچین “کلید زنجیره‌ای” استفاده می‌کرد. بلاک‌چین‌های کلیدی زنجیره‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کارآمدتر و مقیاس‌پذیرتر از بلاک‌چین‌های سنتی باشند و همچنین در برابر حملات Sybil مقاومت بیشتری دارند.

دفینیتیی در مجموع ۱۲۱ میلیون دلار از سرمایه گذارانی مانند Andreessen Horowitz، Polychain Scalar Capital و Multicoin Capital جمع آوری کرد. در سال ۲۰۱۸، بنیاد دفینیتی توکن‌های ICP را برای بیش از ۵۰ هزار شرکت‌کننده ثبت‌نام شده از طریق ایردراپ، توزیع کرد.

در سال ۲۰۱۸، تیم دفینیتی شبکه اصلی ICP را راه‌اندازی کرد. این راه‌اندازی با هیجان زیادی از سوی جامعه کریپتو مواجه شد، زیرا بسیاری از مردم ICP را آینده محاسبات غیرمتمرکز می‌دانستند. با این حال، این راه‌اندازی با شکست ناباورانه‌ای همراه شد.

علت ریزش شدید ICP چه بود؟

شاید باورکردنی نباشد، اما ارزش توکن‌های ICP در زمان راه‌اندازی به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید. تیم دفینتی با کمک پلتفرم‌‌های کریپتویی از جمله کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) توانست هیاهوی فراوانی را حول این سکه راه بیاندازد و کاربران را به سرمایه گذاری در آن ترغیب کند.

با این حال، اگر نام آن را بدشانسی بگذاریم یا چیز دیگر، تنها یک روز پس از راه‌اندازی عمومی توکن ICP، بازار ارز دیجیتال ریزش کرد و بیت کوین از قیمت ۶۰ هزار دلار به ۳۰ هزار رسید و آلت‌کوین‌‌ها را غرق خون کرد. اینترنت کامپیوتر در این ریزش بازار، بیش از ۸۰ درصد ارزشش کم شد و سرمایه گذارانی که در روز اول آن را خریده بودند را با بهت و ناامیدی تنها گذاشت. 

ریزش قیمت icp

با وجود فضای ترسی که برای این ارز دیجیتال به وجود آمده بود، حتی با صعود بعدی بیت کوین به به ۶۹ هزار دلار، ICP نتوانست ریزش خود را جبران کند و با هر رشد ناچیز، موج عظیم فروش توکن‌‌ها می‌رسیدند و مانع از افزایش قیمت می‌شدند. در نهایت با رسیدن زمستان کریپتو و اصلاح کلی بازار، توکن ICP به قیمت ۲ دلار هم رسید و این یعنی مرثیه‌ای برای یک رویا، ثبت ریزش ۹۹ درصدی از سقف خود.

درحال حاضر، قیمت ICP دوبرابر شده و به ۴ دلار رسیده است. همچنین ارزش توکن اینترنت کامپیوتر به ۲ میلیارد دلار رسیده که آن را به ۳۴امین رمزارز برتر بازار تبدیل می‌کند.

هرچند که جبران این ریزش بزرگ غیرممکن به نظر می‌رسد، اما توسعه و فعالیت این بلاکچین همچنان ادامه دارد و ممکن است روزی حرکت صعودی خود را برای بازپس‌گرفتن سطوح قیمتی از دست رفته، شروع کند.

بهترین کیف پول‌های اینترنت کامپیوتر

بهترین راه برای ذخیره ایمن ارزهای دیجیتال و محافظت از سرمایه گذاری خود، از طریق کیف پول‌های رمزنگاری شده است. با این حال، با صدها کیف پول موجود در بازار، انتخاب بهترین کیف پول دشوار است. قبل از خرید ICP، باید یک کیف پول ICP برای ذخیره و مدیریت سرمایه گذاری ICP خود انتخاب کنید. در اینجا ۳ کیف پول برتر برای نگهداری ICP را معرفی می‌کنیم:

چندین کیف پول قابل توجه نیازهای متنوع کاربران در اکوسیستم رایانه اینترنتی (IC) را برآورده می کنند:

کیف پول Bitfinity: تیم InfinitySwap کیف پول منبع باز Bitfinity Wallet را معرفی کرده است که یک راه‌حل چند زنجیره‌ای است که امکان دسترسی آسان به برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) را فراهم می‌کند. این افزونه مرورگر که با BTC، ICP، SNS-1، NFT و غیره سازگار است، از Internet Identity که یک سیستم احراز هویت قوی از اینترنت کامپیوتر است، پشتیبانی می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی شامل پشتیبانی از تراکنش در بلاکچین، مدیریت توکن‌های IS20 و قابلیت ضرب‌کردن، افزودن، انتقال و سپرده‌گذاری توکن‌ها است. کاربران می‌توانند به راحتی NFTهای خود را در کیف پول مدیریت کنند و به خرید و فروش اینترنت کامپیوتر بپردازند.

کیف پول Stoic: کیف پول Stoic که توسط آزمایشگاه Toniq توسعه یافته است، بر ارائه یک کیف پول دیجیتال اختصاصی برای سکه‌های ICP به کاربران تمرکز دارد. این کیف پول از روش‌های مختلف احراز هویت از جمله هویت اینترنتی پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا حساب کاربری ایجاد کنند، دفترچه آدرس نگهداری کنند و با کیف پول‌های سخت افزاری مانند Ledger و Trezor ارتباط برقرار کنند.

کیف پول Plug: این کیف پول که به عنوان یک افزونه مرورگر اینترنت و ارائه دهنده احراز هویت معرفی شده، تجربه یکپارچه را برای دسترسی به ICP و سایر توکن‌‌های اکوسیستم و همچنین ورود به برنامه‌های هوشمند را ارائه می‌دهد. از ویژگی‌های قابل توجه می‌توان به امکان استفاده از یک کیف پول برای همه برنامه‌های اینترنت کامپیوتر، مدیریت جامع دارایی و تجربه کاربر پسند برای توسعه دهندگان و کاربران اشاره کرد. از ارسال و دریافت ICP از شناسه‌های مختلف پشتیبانی می‌کند و ردیابی همه تراکنش‌ها را امکان پذیر می‌کند.

ریسک‌‌های خرید اینترنت کامپیوتر

مانند هر سرمایه گذاری، خرید ICP ریسک و خطراتی دارد. برخی از قابل توجه ترین خطرات عبارتند از:

  • نوسانات قیمت: ICP یک ارز دیجیتال نسبتا جدید است و قیمت آن همچنان بسیار پرنوسان است. این بدان معنی است که خرید و فروش اینترنت کامپیوتر باید آگاهانه باشد زیرا قیمت ICP می‌تواند در مدت زمان کوتاهی نوسانات زیادی را متحمل شود. سرمایه گذاران باید برای احتمال از دست دادن پول در صورت خرید ICP آماده باشند.
  • خطر فناوری: بلاکچین اینترنت کامپیوتر از یک فناوری پیچیده استفاده می‌کند و همیشه این خطر وجود دارد که ممکن است باگ یا آسیب‌پذیری در کد وجود داشته باشد. این اشکالات یا آسیب پذیری‌ها می‌توانند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرند که می‌تواند منجر به ضرر سرمایه گذاران ICP شود.
  • ریسک نظارتی: ICP هنوز به طور گسترده توسط دولت‌های سراسر جهان تنظیم نشده است. این به این معنی است که این خطر وجود دارد که ICP در برخی حوزه‌های قضایی ممنوع یا محدود شود. این می‌تواند تاثیر منفی بر قیمت ICP داشته باشد.
  • رقابت: ICP تنها پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز در بازار نیست. تعدادی پلتفرم دیگر وجود دارند که برای سهم بازار یکسان در حال رقابت هستند. این رقابت می‌تواند موفقیت ICP را دشوار کند.
  • تمرکز: ICP هنوز نسبتاً متمرکز است و تیم بنیاد دفینیتی هنوز کنترل زیادی روی شبکه دارد. این می‌تواند ICP را بیشتر مستعد دستکاری یا سانسور کند.
  • پیچیدگی: ICP یک پلتفرم پیچیده است و ساخت dApps بر روی پلتفرم برای توسعه دهندگان ممکن است دشوار باشد. این می‌تواند مانع پذیرش آسان ICP شود.
قیمت ارز دیجیتال icp

در اینجا موارد دیگری وجود دارد که باید قبل از خرید ICP در نظر بگیرید:

  • اهداف سرمایه گذاری شما: با سرمایه گذاری در ICP به چه چیزی امیدوار هستید؟ آیا به دنبال سود کوتاه مدت یا رشد بلند مدت هستید؟
  • تحمل ریسک شما: چقدر ریسک پذیر هستید؟ آیا قادر به تحمل ضررهای احتمالی هستید؟
  • درک شما از ICP: آیا تکنولوژی پشت ICP را درک می‌کنید؟ آیا خطرات موجود را درک می‌کنید؟

اگر قصد خرید ICP را دارید، توصیه می‌کنم به سوالات بالا پاسخ دهید، تحقیقات خود را انجام دهید و خطرات آن را با دقت در نظر بگیرید.

خرید و فروش اینترنت کامپیوتر

برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال معرفی شده، خرید و فروش اینترنت کامپیوتر تنها در صرافی‌های متمرکز قابل انجام است و تاکنون هیچ صرافی غیرمتمرکزی این سکه را برای انجام مبادلات، اضافه نکرده است.

اگر مصمم هستید که به خرید و فروش اینترنت کامپیوتر بپردازید، بهتر است که در یک صرافی معتبر حساب باز کنید. پس از تایید حساب و احراز هویت می‌توانید با ارز فیات یا استیبل کوین خود، ارز دیجیتال ICP را خریداری کرده و به کیف پول خود منتقل کنید.

از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب صرافی خارجی می‌توان به بایننس، کوکوین و بینگ ایکس اشاره کرد. همچنین در‌صورتی‌که می‌خواهید با استفاده از واحد پولی ایران یعنی تومان اقدام به خرید و فروش اینترنت کامپیوتر نمایید، ایران پرداخت آماده خدمت رسانی به شماست.

خوشحال می‌شویم نظر شما را در مورد ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر بدانیم. اگر تجربه‌ای در خصوص سود یا ضرر کردن در این رمزارز داشته‌اید، در قسمت نظرات ما با درمیان بگذارید.

سوالات متدوال

آیا سرمایه گذاری در ICP گزینه مناسبی است؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد، ICP یک پروژه نوظهور است که پتانسیل زیادی برای تغییر نحوه استفاده ما از اینترنت دارد. با این حال، پروژه هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و با چالش هایی مانند تمرکززدایی و پیچیدگی روبرو است.
اگر به دنبال سرمایه گذاری بلندمدت در یک پروژه با پتانسیل رشد بالا هستید، ICP می‌تواند یک گزینه جذاب باشد. با این حال، اگر به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت یا اگر ریسک پذیری پایینی دارید، ICP ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد.

پیش‌بینی قیمت ICP برای سال ۲۰۲۴ چیست؟

پیش بینی قیمت ICP برای سال ۲۰۲۴ دشوار است، زیرا عوامل زیادی می‌توانند بر قیمت آن تأثیر بگذارند. با این حال، برخی از تحلیلگران معتقدند که ICP می‌تواند در سال ۲۰۲۴ به قیمت ۱۰ تا ۲۵ دلار برسد.

آیا آینده اینترنت کامپیوتر روشن است؟

آینده اینترنت کامپیوتر به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان پذیرش آن و توسعه فناوری آن و میزان استقبال توسعه‌دهندگان و کاربران از این بلاکچین. اگر ICP بتواند چالش‌های خود را برطرف کند و پذیرش آن افزایش یابد، می‌تواند نقش مهمی در آینده اینترنت ایفا کند. ICP می‌تواند به ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز در وب۳ کمک کند که از کاربران در برابر سانسور و سرقت اطلاعات محافظت کند.

توکن ICP چه کاربردهایی دارد؟

ICP نقش مهمی در اکوسیستم اینترنت کامپیوتر ایفا می‌کند، تصمیمات حاکمیتی را تسهیل می‌کند، امکان تراکنش‌ها را فراهم می‌کند، به شرکت کنندگان پاداش می‌دهد، امنیت شبکه را تضمین می‌کند و تجارت را آسان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!