۸ روش اصلی استفاده از ارزهای دیجیتال | مردم از کریپتو چگونه استفاده می‌کنند؟

۸ روش استفاده از کریپتو | مردم از ارزهای دیجیتال چگونه استفاده می‌کنند؟

به نظر شما دلیل محبوبیت روزافرون ارزهای دیجیتال چیست؟ مطمئنا اکثر مردم، چشم و گوش بسته وارد این بازار فریبنده نشده‌اند و به طرق مختلفی از ارزهای دیجیتال بهره‌برداری می‌کنند. استفاده از ارزهای دیجیتال در زندگی مدرن یکی از محاسن تکنولوژی به شمار می‌آید. اما به نظر شما بیشترین کاربرد کریپتو در کجا و چه کاری هست؟ با ما همراه باشید تا ۸ مورد از روش‌های استفاده از ارزهای دیجیتال را نام معرفی و بررسی کنیم. مطمئنا بعد از خواندن این نوشتار به کاربردهای جدیدی از ارزهای دیجیتال پی می‌برید و زندگی آسوده‌تری خواهید داشت.

رتبهروش استفاده از ارزهای دیجیتالنرخ استفاده
۱ استفاده از کریپتو در سرمایه‌گذاری۹۳.۹٪
۲شرکت در استیکینگ با استفاده از دارایی‌های دیجیتال۸۸.۸٪
۳استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روشی برای پرداخت۸۴.۵٪
۴شرکت در معاملات (ترید ارزهای دیجیتال)۸۱٪
۵شرکت در فروش اولیه توکن‌ها۷۹.۶٪
۶کشت سود (Yield Farming)۷۴.۷٪
۷مشارکت در حاکمیت و مدیریت ارزهای دیجیتال۷۴.۵٪
۸قرض دادن و یا وام گرفتن (Landing or Borrowing) به وسیله رمزارزها۵۷.۶٪

۱. استفاده از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

حدود ۹۳.۹٪ یا تقریبا تمام دارندگان ارزهای دیجیتال اذعان داشته‌اند که از دارایی‌های دیجیتال خود برای سرمایه‌گذای‌های بلندمدت استفاده می‌کنند. البته این رقم با توجه به اینکه رهبر بازار کریپتو، یعنی بیت کوین، به‌عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود، تعجب برانگیز نیست! علاوه‌بر بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگر هم به‌عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر گرفته شده و به‌عنوان بخشی از سرمایه‌گذاری جانبی شناخته می‌شوند.

بیش از ۳ نفر از هر ۱۰ نفر معتقدند که خرید ارزهای دیجیتال همیشه یکی از بهترین‌ راه‌های سرمایه‌گذاری است (۳۷.۹٪). این موضوع نه تنها به این معنی است که ارزهای دیجیتال احتمالا بخشی دائمی از پرتفوی مالی آن‌ها هستند، بلکه نشان می‌دهد که آن‌ها به ارتقاء ارزش کریپتو در آینده باور دارند. در عین حال تمرکز سرمایه‌گذاری آن‌ها نشان می‌دهد که این گروه به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک ابزار مالی یا کسب و کار نگاه می‌کنند. همان‌طور که گفته شده یکی از روش‌های استفاده از ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت است.

۸ روش استفاده از کریپتو | مردم از ارزهای دیجیتال چگونه استفاده می‌کنند؟

همچنین طبق آمار برای سه نفر از هر ۱۰ نفر، دارایی‌های دیجیتال بهترین و پربازده‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است (۳۰.۹٪) در حالی که تنها ۲۵.۱٪ از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند که گاهی اوقات و یا به‌ندرت نگاه سرمایه‌گذاری به ارزهای دیجیتال داشته‌اند.

حدود ۶.۱٪ از افراد هرگز ارزهای دیجیتال را به‌عنوان گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری قبول نداشته‌اند؛ البته ممکن است بعضی از آن‌ها دیدگاهی بدبینانه و مشکوک نسبت به استفاده از ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده باشند.

۲. شرکت در استیکینگ با استفاده از دارایی‌های دیجیتال

۸۸.۸٪ از صاحبان دارایی‌های دیجیتال گفته‌اند که ارزهای دیجیتال برای آن‌ها ابزاری برای استیکینگ است. البته این نوع استفاده از ارزهای دیجیتال اخیرا به رسمیت شناخته می‌شود. احتمالا سطح بالای پذیرش این روش در میان کاربران، به‌دلیل آسان بودن و ایمن‌بودن آن برای سود گرفتن از ارزهای دیجیتال است. همچنین ظهور روش‌های ساده و قابل فهم برای مبتدیان هم تاثیری زیاد در محبوبیت این کاربرد ارزهای دیجیتال داشته است.

طبق آمار ۲ نفر از هر ۱۰ نفر معمولا در استیکینگ شرکت می‌کنند (۲۰.۱٪). تعداد بیشتری از دارندگان ارزهای دیجیتال گفتند که به طور مکرر و پیوسته ارزهای دیجیتال خود را استیک می‌کنند (۲۷.۶٪)، در حالی که ۴۱٪ از افراد بعضی اوقات یا به‌ندرت وارد این کار می‌شوند.

تنها ۱۱.۲٪ از افراد تا به حال هرگز استیک ارزهای دیجیتال را امتحان نکرده‌اند.

۳. استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روشی برای پرداخت

رتبه سوم استفاده از ارزهای دیجیتال، به روش پرداخت اختصاص دارد. پرداخت با ارزهای دیجیتال با آمار ۸۴.۵٪ به‌عنوان یکی از متداول‌ترین کاربرد ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. اگرچه رمزارزها به لحاظ فنی قادر به ارائه تمام ویژگی‌های ارزهای سنتی هستند، اما در حال حاضر فقط گزینه‌های محدودی برای خرید کالاها و یا خدمات به وسیله ارزهای دیجیتال وجود دارد.

آمار به ما نشان می‌دهد که فقط ۳ نفر از هر ۱۰ نفر همیشه و یا اغلب اوقات از ارزهای دیجیتال برای پرداخت استفاده می‌کنند (۳۱.۴٪). در حالی که بیش از نیمی از افراد شرکت‌کننده از این راه برای پرداخت بهره می‌گیرند (۵۳.۲٪).

۸ روش استفاده از کریپتو

در نتیجه پرداخت‌های دیجیتالی همچنان با جرم‌های مجازی و یا فعالیت‌های مشکوک مرتبط می‌شوند، این موضوع ممکن است باعث بازداری ۱۵.۵٪ از دارندگان ارزهای دیجیتال از پرداخت‌های دیجیتالی شود.

۴. شرکت در معاملات (ترید ارزهای دیجیتال)

حداقل ۸۱٪ از دارندگان ارزهای دیجیتال مشغول ترید و معمله‌گری هستند. این آمار باعث شده تا شرکت در معاملات به‌عنوان چهارمین گزینه استفاده از ارزهای دیجیتال شناخته شود. آمار ذکر شده با درنظر گرفتن حرکات نوسانی قیمت که ویژگی اصلی بازار ارزهای دیجیتال است، تایید می‌شود. از طرفی معامله‌گری باعث حذف موانع بسیاری برای ورود به صنعت ارزهای دیجیتال است؛ زیرا در صورت رواج معامله‌گری دیگر با پروژه‌ها و فرصت‌های معاملاتی محدود روبه‌رو نیستیم.

۱ نفر از هر ۴ نفر همیشه و یا اغلب اوقات در بازار کریپتو ترید می‌کنند (۲۶.۵٪). احتمالا این افراد از معامله‌گران روزانه با سرمایه اندک و تحمل ریسک بالاتر هستند و یا از سرمایه‌گذارانی که به طور خاص بخشی از سرمایه خود را برای فرصت‌های ریسک‌زا اختصاص می‌دهند؛ به شمار می‌آیند.

طبق آمار ۲ نفر دیگر نیز از همان جامعه آماری به طور متعادل مشغول معامله‌گری هستند (۵۶.۲٪). با توجه به اینکه جمعیت فعالان در حوزه ارزهای دیجیتال به طور معمول در سنین جوانی هستند، اشتهای ریسک بسیار زیادی دارند.

با این حال ۱۹٪ از معامله‌گران از معامله‌گری با دارایی‌های دیجیتال خود دوری می‌کنند.

به طور کلی، به نظر می‌رسد مردم همچنان تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به معامله‌گری در آن‌ها دارند.

۵. شرکت در فروش اولیه توکن‌ها

۷۹.۶٪ از دارندگان ارزهای دیجیتال، از دارایی‌های خود برای شرکت در فروش اولیه توکن‌ها استفاده کرده‌اند. فروش توکن‌ها با ارائه اولیه کوین (ICO) آغاز شد که در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ با جمع‌آوری میلیون‌ها سرمایه در عرض چند ثانیه، بازارهای مالی را دگرگون کرد. از آن زمان به بعد، فرمت‌های جایگزینی نیز ظاهر شده‌اند، از جمله فروش اولیه در صرافی (IEO) و فروش اولیه درصرافی‌های غیر متمرکز (IDO).

مردم از ارزهای دیجیتال چگونه استفاده می‌کنند؟

حدود ۲ نفر از هر ۱۰ نفر گفته‌اند که همیشه یا اغلب اوقات در عرضه اولیه توکن‌ها (ICO) شرکت می‌کنند. احتمالا این افراد کسانی هستند که آشنایی بیشتری با فضای ارزهای دیجیتال دارند و به دنبال کسب تجربه‌های حرفه‌ای‌تری هستند.

۵۶.۲٪ دیگر از شرکت‌کنندگان به ندرت از دارایی‌های دیجیتال خود برای شرکت در فروش اولیه توکن‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که ۲۰.۴٪ هیچ‌گاه توکن‌هایی که به‌تازگی عرضه شده‌اند را خریداری نکرده‌اند.

6. کشت سود (Yield Farming)

تقریبا ۳ نفر از هر ۴ نفری که در بازار‌های مالی فعالیت مستمر دارند، از روش کشت سود (ییلد فارمینگ) ارزهای دیجیتال استفاده کرده‌اند (۷۴.۷٪). البته رتبه این روش استفاده از ارزهای دیجیتال، نشان می‌دهد که در حال حاضر بهره‌برداری از این گزینه برای مردم کمتر قابل دسترس است.

از این ۳ نفر، ۱ نفر آن‌ها به منظور کسب سود بیشتر در این حوزه فعالیت می‌کند (۲۵.۸٪)، درحالی که تنها ۲ نفر دیگر گاهی اوقات وارد این حوزه می‌شوند (۴۹٪).

از طرفی دیگر تنها ۱ نفر از هر چهار نفر تا به‌حال از ارزهای دیجیتال خود برای کشت سود استفاده نکرده‌اند (۲۵.۳٪).

۷. مشارکت در حاکمیت و مدیریت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال تقریبا به همان اندازه کشت سود برای هدف مشارکت در حاکمیت و مدیریت ارزهای دیجیتال، استفاده شده‌اند. یعنی چیزی حدود ۷۴.۵٪ از صاحبان ارزهای دیجیتال در پروژه‌های مربوط به توکنی که خریداری کرده‌اند، مشارکت داشته‌اند. به عبارتی دیگر، یکی از استفاده‌های کریپتو، کسب امتیاز مشارکت در تصمیم‌های جمعی و حق رای است.

تنها ۲ نفر از هر ۱۰ نفر عضوی فعال و متعهد در DAOهای خود بوده و همیشه در نظرسنجی‌های مربوطه شرکت داشته‌اند. ۵ نفر دیگر از هر ۱۰ نفر فقط از ارز دیجیتال خود برای مدیریت و حق رای استفاده می‌کنند، البته به ندرت! این افراد ممکن است اعضایی با حضور موثر کمتر در DAO‌ها باشند.

۸. قرض دادن و یا وام گرفتن (Landing or Borrowing) به وسیله رمزارزها

در لیست ۸ روش استفاده از کریپتو، گزینه قرض دادن و یا وام گرفتن کم‌ طرفدار‌ترین روشی است که مردم از ارزهای دیجیتال خود در آن استفاده می‌کنند. به طوری که تنها ۵۷.۶٪ از دارندگان ارزهای دیجیتال تا به‌حال به این روش دست زده‌اند! ای موضوع با سرمایه کمتر بازار وام در فضای DeFi مرتبط است.

حتی در میان کسانی که با استفاده از کریپتو عمل قرض دادن و یا وام گرفتن را انجام داده‌اند، تنها ۱۵٪ همیشه و یا اغلب اوقات به این کار مشغول بوده‌اند. ۴۲.۶٪ دیگر به ندرت از این روش استفاده از کریپتو، بهره جسته‌اند.

۸ روش استفاده از کریپتو | مردم از ارزهای دیجیتال چگونه استفاده می‌کنند؟

شکاف بین استفاده مکرر و غیر مکرر به این احتمال اشاره دارد که اکثر دارندگان کریپتو نسبت به فعالیت‌های مربوط وام دهی و استقراض حس خوبی ندارند. اگرچه سپرده‌های بانکی شکلی غیرمستقیم از عمل وام دادن است، اما اکثر مردم فکر نمی‌کنند که قرار دادن پولشان در حساب بانکی به معنای قرض دادن آن به شخص دیگری باشد. ۴۲.۴٪ از دارندگان هرگز از ارزهای دیجتال خود برای مشارکت در وام یا استقراض استفاده نکرده‌اند. برای این گروه، وام دادن و قرض گرفتن ممکن است به عنوان عملی بسیار ریسک‌پذیر و یا پرخطر شناخته شود.

سخن آخر

همانطور که گفته شد، روش‌های بسیار خلاقانه و نوینی جهت استفاده از کریپتو رواج پیدا کرده است. در این نوشتار سعی کردیم ۸ روش از پرطرفدار‌ترین آن‌ها را معرفی کرده و آمار مربوطه را بررسی کنیم. توجه داشته باشید که استفاده از این هر یک از این روش‌ها بستگی به مهارت و هدف شما از وارد شن به دنیای ارزهای دیجیتال دارد. برای به کارگیری درست هر کدام از روش‌های نام برده شده شما باید تحقیقات کاملی انجام داده و اطلاعات بیشتری در آین زمینه بدست آورید. در یک جمله، بی‌گدار به آب نزنید! ترید ارزهای دیجیتال

امیدواریم که از مطالعه این نوشتار نهایت لذت را برده باشید؛ اگر تجربه‌ای در مورد استفاده از روش‌های یادشده دارید، با ما به اشتراک بگذارید!

دلیل اصلی نیاز مردم به کریپتو چیست؟

یکی دیگر از دلایل رایج برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، تمایل به ذخیره ارزش قابل اعتماد و طولانی مدت آن است. برخلاف پول فیات، اکثر ارزهای دیجیتال عرضه محدودی دارند که توسط الگوریتم‌های ریاضی محدود شده است.

روش‌های استفاده از کریپتو چیست؟

۱. استفاده از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری
۲. شرکت در استیکینگ به وسیله رمزارزها
۳. بهره‌گیری از کریپو به عنوان روشی برای پرداخت
۴. ترید ارزهای دیجیتال
۵. شرکت در فروش اولیه توکن‌ها 
6. کشت سود (Yield Farming) با استفاده از ارزهای دیجیتال
۷. مشارکت در حاکمیت و مدیریت ارزهای دیجیتال
۸. قرض دادن و یا وام گرفتن

آیا ما واقعا به ارزهای دیجیتال نیاز داریم؟

استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیای مدرن بسیار مهم است. کارشناسان حدث زده‌اند در در چندین سال آینده بیشتر تراکنش‌ها و داد و ستدهای مالی از طریق ارزهای دیجیتال انجام شود. قابلیت‌هایی مانند تراکنش‌های سریع، ایمن بود، قابل دسترسی آسان و ریسک سرقت اندک از دلایلی هستند که موجب محبوبیت ارزهای دیجیتال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!