وسترن یونیون چیست؟ هرآنچه باید درباره حواله Western Union بدانید

وسترن یونیون

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که یک شغل فریلنسری دارید یا شرکتی دارید که نقل و انتقالات بین‌المللی در آن صورت می‌گیرد، پس به احتمال خیلی زیاد وسترن یونیون برای شما نامی آشنا است. روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از وسترن یونیون برای انتقال پول استفاده می‌کنند؛ از جمله افرادی که قصد دارند هدیه‌ای را برای عزیزان خود ارسال کنند و کسانی که نیاز به پرداخت در خارج از کشور دارند.

اغلب نقل و انتقال پول از کشوری به کشور دیگر، می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد، اما با وسترن یونیون (Western Union)، می‌تواند بسیار ساده و سریع صورت بگیرد. حتی می‌توانید پول نقد در شکل فیزیکی را از یک کشور به کشور دیگر در عرض چند دقیقه و بدون نیاز به حساب بانکی ارسال کنید.

با ما تا انتهای این مقاله از ایران پرداخت همراه باشید تا با ماهیت و چگونگی کار با وسترن یونیون آشنا شوید و بررسی کنیم که آیا می‌توان در ایران از این روش انتقال پول استفاده کنید یا خیر؟

وسترن یونیون چیست؟

وسترن یونیون به‌عنوان یک سرویس نقل و انتقال و روش پرداخت پول شناخته می‌شود. این شرکت در سال ۱۸۵۱ در ماساچوست فعالیت خود را به‌عنوان یک شرکت ارتباطات که تلگراف‌های بین قاره‌ای را بین آمریکای شمالی و اروپا ارسال می‌کرد، آغاز کرد. از آن زمان تاکنون به یک نام پیشرو در خدمات مالی جهانی تبدیل شده است.

عملاً هر کسی می‌تواند با استفاده از سرویس پرداخت Western Union به روش‌های مختلف و مناسب در هر شرایطی، پول ارسال و دریافت کند. این امر به‌ویژه در میان افرادی که نیاز به پرداخت وجه در سفر یا اقامت در کشور دیگری را دارند، محبوب است. همچنین افرادی که از دوستان و خانواده خود در خارج از کشور حمایت می‌کنند و ممکن است به حساب بانکی دسترسی نداشته باشند، از وسترن یونیون استفاده می‌کنند.

وسترن یونیون
به دلیل اینکه استفاده از خدمات وسترن یونیون سریع و آسان است، یک گزینه محبوب برای ارسال و دریافت پول نقد در مواقع اضطراری است.

Western Union از سایر مشاغل که به‌عنوان محل نمایندگی‌های وسترن یونیون شناخته می‌شوند، برای ارائه خدمات از طرف خود استفاده می‌کند. برای دسترسی به خدمات وسترن یونیون، کافی است که به یکی از نمانیدگی‌های این شرکت در سراسر جهان مراجعه کنید تا درخواست و نیاز شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن اجرا شود. البته به دلیل تحریم‌های اتخاذ شده توسط دولت آمریکا، این شرکت در داخل خاک ایران نمایندگی ندارد.

وسترن یونیون چگونه کار می‌کند؟

حواله‌های بین‌المللی وسترن یونیون به شما این امکان را می‌دهد که از یک کشور به کشور دیگر پول ارسال یا دریافت کنید. بنابراین، برای مثال، اگر شما یک توریست، کارگر خارجی یا دانشجوی بین‌المللی هستید و دوست یا خانواده‌ای برای حمایت در خارج از کشور دارید، یا اگر نیاز به خرید ملک یا پرداخت به یک کشور دیگر دارید، می‌توانید با استفاده از وسترن یونیون پول خود را با کمترین هزینه جابه‌جا کنید.

انتقال پول به‌صورت بین‌المللی ممکن است کمی گران باشد و عادی است که شما ارزان‌ترین گزینه و ایمن‌ترین گزینه را برای انجام کار خود در نظر بگیرید. اگر می‌پرسید که هزینه وسترن یونیون در مقایسه با رقبای خود به چه شکل است؟ پاسخ متفاوت خواهد بود! هزینه‌ها به این بستگی دارد که پرداخت خود را از طریق پول نقد، با استفاده از کارت اعتباری و یا انتقال بین بانکی انجام دهید. همچنین میزان پول برای انتقال نرخ ارز هر دو طرف کشور مبدا و مقصد نیز مهم است.

با این حال، انتقال پول به‌صورت حضوری با استفاده از وسترن یونیون می‌تواند بسیار سریع، راحت و بدون پیچیدگی باشد. تقریباً در هر جای دنیا می‌توانید از این روش انتقال استفاده کنید؛ به استثنای کشورهای تحریم شده توسط آمریکا.

راهنمای گام به گام نحوه استفاده از Western Union

برای ارسال یا دریافت پول با وسترن یونیون می‌توانید از گزینه‌های زیر استفاده کنید:

 • به نزدیکترین محل نمایندگی وسترن یونیون مراجعه کنید.
 • از برنامه وسترن یونیون استفاده کنید.
 • از وسترن یونیون به‌صورت آنلاین در مرورگر خود استفاده کنید.

همچنین می‌توانید بسته به موقعیت مکانی خود و این‌که آیا به‌صورت حضوری قصد پرداخت دارید یا از خدمات آنلاین استفاده می‌کنید، پول خود را در شکل‌های زیر ارسال یا دریافت کنید:

 • پول نقد
 • کارت اعتباری
 • حواله بانکی
 • کارت پیش پرداخت
 • کیف پول موبایلی
وسترن یونیون

البته اگر به یکی از نمایندگی‌های وسترن یونیون مراجعه کنید گزینه‌های بیشتری برای انتخاب وجود خواهد داشت. اگر شما حضوری به یکی از نمایندگی‌های این سرویس مراجعه نمایید، امکان دارد که ارسال یا دریافت پول در عرض چند دقیقه صورت بگیرد. اما ممکن است استفاده از روش آنلاین، بیش‌تر از دو الی سه روز زمان نیاز داشته باشد، همچنین هزینه‌های بیشتری را نیز باید پرداخت کنید.

نحوه ارسال پول از طریق وسترن یونیون

بسته به روشی که انتخاب می‌کنید، چندیدن گزینه برای ارسال پول از طریق وسترن یونیون پیش‌روی شما قرار دارد:

 • ارسال پول نقد کار بسیار راحتی است کافی است که به نزدیک‌ترین شعبه وسترن یونیون مراجعه کنید. بعد از پر کردن یک فرم و ارائه مشخصات شخص دریافت‌کننده پول (مانند نام و آدرس گیرنده)، وجه شما ارسال خواهد شد. به یاد داشته باشید که برای پرداخت هزینه‌ها و کامزدها باید مقداری پول نقد اضافی همراه داشته باشید. برای نقل و انتقالات داخلی، این مقدار می‌تواند تا ۱۰ درصد باشد، اما برای نقل و انتقالات بین‌المللی، معمولا کم‌تر خواهد بود.
 • همچنین می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری در شعبه مورد نظرتان پول ارسال کنید، اما باید به خاطر داشته باشید که بانک صادرکننده کارت شما ممکن است هزینه‌های اضافی را دریافت کند. در این روش، می‌توانید انتخاب کنید که گیرنده شما پول نقد را دریافت کند یا اینکه این مبلغ به حساب بانکی او واریز شود.

هر روشی را که انتخاب کنید، پس از پرداخت، یک کد رهگیری به نام MTCN از وسترن یونیون دریافت خواهید کرد که شما و گیرنده می‌توانید از آن برای پیگیری انتقال خود استفاده کنید. همچنین ممکن است فرد گیرنده، نیاز به ارائه این شماره برای دریافت پول خود داشته باشد.

نحوه دریافت پول از وسترن یونیون

مانند ارسال، برای دریافت پول نیز چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد که شخص می‌تواند از طریق وسترن یونیون  برای شما پول ارسال کند.

اگر می‌خواهید فرستنده به‌صورت مستقیم پول را به حساب بانکی شما انتقال دهد، باید مشخصات بانکی خود، از جمله: کد بانک بین‌المللی و شماره حساب خود را به او ارائه دهید. در این روش شما نمی‌توانید پول خود را به‌صورت نقدی دریافت کنید بلکه باید از کارت اعتباری خود استفاده کنید.

برای دریافت وجه نقد از یکی از نمایندگی‌های Western Union، باید کارت شناسایی صادر شده توسط دولت را همراه داشته باشید تا تأیید کند نام شما با نامی که فرستنده داده است مطابقت دارد. همچنین باید کد رهگیری MTCN که به فرستنده داده شده است را همراه خود داشته باشید.

فرم‌های پذیرفته شده شناسه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شناسه عکس مانند پاسپورت یا گواهینامه رانندگی.
 • کارت شناسایی ملی یا کارت اقامت.
 • یک قبض یا نامه رسمی به تاریخ ۳ ماه گذشته، مانند: صورت حساب بانکی، قبض آب و برق، قرارداد اجاره یا سند مالیاتی.

برخی از نمایندگی‌های وسترن یونیون در بعضی از کشورها ممکن است از شما درخواست کنند که قبل از دریافت هرگونه وجه در شعبه آن‌ها اقدام به ثبت‌نام کنید. این درخواست، زمانی رخ می‌دهد که مبلغی که دریافت می‌کنید از حد معینی بیش‌تر باشد یا چندین انتقال را در یک بازه زمانی خاص ارسال یا دریافت کنید.

وسترن یونیون

در کشورهای خاصی، صرف نظر از مبلغ جابه‌جایی، ثبت‌نام در وسترن یونیون یک روش استاندارد برای همه تراکنش‌ها است. کشورهایی که ممکن است به این ثبت‌نام نیاز داشته باشند، عبارتند از:

 • چین
 • آرژانتین
 • کلمبیا
 • جامائیکا

اگر شما یک فرستنده هستید و شخصی که پول را از شما دریافت می‌کند در یکی از کشورهای ذکر شده زندگی می‌کند، باید از این موضوع آگاه باشد که در شعبه وسترن یونیون برای دریافت پول نیاز به ثبت‌نام دارد.

کارمزد انتقال وسترن یونیون چقدر است؟

اگر قصد دارید از هزینه و کارمزد نقل و انتقالات از طریق وسترن یونیون اطلاع داشته باشید، باید چند مورد مهم را زیر نظر بگیرید:

 1. با در نظر گرفتن نرخ ارز، قصد دارید چه مقدار پول ر ا برای گیرنده خود ارسال کنید.
 2. هرگونه کارمزد اولیه هزینه‌ای است که Western Union برای پردازش انتقال سریع‌تر و راحت‌تر از شما دریافت می‌کند. همچنین اگر با کارت بانکی یا برنامه مالی شخص ثالث پرداخت را انجام می‌دهید، ممکن است مجبور شوید هزینه‌های بیشتری را به‌منظور کارمزد پرداخت کنید. توجه داشته باشید که کارمزد کمتر، لزوما به معنای نرخ ارز بهتر نیست.

کارمزدها ممکن متغیر باشند و روزانه به‌روز می‌شوند. نرخ کارمزدها را می‌توان قبل از تکمیل تراکنش مطالعه کرد و ممکن است که متفاوت باشد. کشورها و مناطق مختلف نیز قوانین و هزینه‌های خاص خود را خواهند داشت؛ با این وجود می‌توانید قبل از رفتن به شعب وسترن یونیون، به‌صورت آنلاین نرخ‌ها را در نمایندگی مورد نظر استعلام و بررسی کنید تا بدانید چه مبلغی را باید پرداخت کنید تا انتقال انجام شود.

آنچه در مقاله وسترن یونیون مطالعه کردید:

در این مقاله ما هر آنچه که در مورد وسترن یونیون لازم بود را بررسی کردیم؛ از جمله، وسترن یونیون چیست و چگونه کار می‌کند. راه‌های شما برای ارسال و دریافت پول در سطح بین‌المللی، به‌علاوه کارمزد آن، به موارد زیادی بستگی دارد؛ از جمله اینکه در کجای دنیا هستید و چه روش‌هایی را برای انتقال پول خود استفاده می‌کنید.

اگر در حال ارسال یا دریافت پول از طریق سرویس انتقال وسترن یونیون هستید، باید به‌صورت کامل در مورد محدودیت‌های ارسال و دریافت پول اطلاعات داشته باشید. همچنین اینکه چقدر زمان لازم دارید تا پول شما ارسال یا دریافت شود را مدنظر قرار دهید. در پایان مقاله، به برخی از متداول‌ترین سؤالات درباره وسترن یونیون پاسخ داده‌ایم تا به شما در شناخت بهتر این سرویس پرداخت کمکی کرده باشیم.

سوالات متداول

با وسترن یونیون به کدام کشورها می‌توانم پول ارسال کنم؟

خدمات Western Union با بیش از ۵۵۰ هزار نمایندگی در ۲۰۰ کشور و منطقه، از جمله: هند، پاکستان، نیجریه، چین، فیلیپین، ایالات متحده آمریکا و کانادا در دسترس است. بنابراین، می‌توانید عملاً در سراسر جهان پول ارسال و دریافت کنید. خدمات وسترن یونیون در ایران در دسترس نیست.

آیا برای ارسال یا دریافت پول با وسترن یونیون نیاز به حساب بانکی دارم؟

برای ارسال یا دریافت پول نقد در سطح بین‌المللی با وسترن یونیون نیازی به حساب بانکی ندارید. بنابراین،به‌راحتی می‌توانید پول نقل را دریافت یا ارسال کنید، برای دریافت نیز فقط باید شناسه و شماره پیگیری MTCN را به همراه داشته باشید.

چه مقدار پول را می‌توانم با Western Union ارسال کنم؟

مقدار پولی که می‌توانید با Western Union ارسال کنید بستگی به کشوری دارد که در آن زندگی می‌کنید. با این وجود اگر به‌صورت نقدی پرداخت کنید، معمولا سقفی وجود ندارد. این بدان معناست که در صورت مراجعه به یکی از نمایندگی‌های Western Union، عملاً می‌توانید هر چقدر که دوست دارید را برای انتقال، پرداخت کنید.

انتقال پول با وسترن یونیون چقدر طول می‌کشد؟

نقل و انتقالات نقدی می‌تواند سریع‌ترین راه برای دریافت پول از یک کشور به کشور دیگر باشد، در بسیاری از موارد، تنها چند دقیقه طول می‌کشد!

وسترن یونیون چقدر پول شما را نگه می‌دارد؟

اگر شما یا گیرنده‌تان، نمی‌توانید فوراً برای دریافت پول نقد به شعب نمایندگی Western Union بروید، نگران نباشید. وسترن یونیون پول شما را برای مدتی، معمولاً حدود ۴۵ روز، در آن مکان نگه می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!