گیفت کارت دلاری چیست؟ معرفی انواع Gift Card

'گیفت کارت

به احتمال زیاد قبل از مطالعه این مقاله، بارها نام گیفت کارت را شنیده‌اید و یا از آن استفاده کرده‌اید. دنیای اینترنتی ما دچار تضادهای زیادی شده است؛ از یک طرف ما وارد یک دنیای بدون محدودیت می‌شویم و از طرفی دیگر با یک دنیای پر از محدودیت روبه‌رو می‌شویم؛ به این معنی که فضای اینترنت به خودی خود، بدون محدودیت است، اما اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی وجود دارند که در ازای فعالیت شما در بستر آن‌ها از شما درخواست پول می‌کنند. اینجاست که گیفت کارت مانند یک ناجی هالیودی به کمک شما خواهد آمد.

در این مقاله از ایران پرداخت ما به معرفی گیفت کارت، انواع مختلف گیفت کارت و چگونگی کار کردن با آن را توضیح می‌دهیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و در صورت نیاز به تهیه گیف کارت می‌توانید از مجموعه ایران پرداخت کمک بگیرید.

نکات کلیدی گیفت کارت

  • گیفت کارت یک کارت اعتباری است که با مقدار مشخصی از پول شارژ می‌شود و سپس می‌توان از آن برای خرید و سایر تراکنش‌های مالی استفاده کرد.
  • گیفت کارت‌های فروشگاهی (closed loop) برای استفاده در خریدهای کوچک و توسط برندها طراحی شده‌اند. در حالی‌که کارت‌های هدیه پیش پرداخت عمومی (open loop) ممکن است در خریدهای بزرگ‌تر و مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.
  • برداشت وجه نقد از دستگاه باجه خودکار (ATM) با برخی از کارت‌های هدیه open loop امکان‌پذیر است.
  • وجه داخل کارت‌های هدیه حلقه بسته یا closed loop، معمولاً قابل برداشت نیست.

گیفت کارت چیست؟

در واقع گیفت کارت یک کارت اعتباری است که حاوی مقدار مشخصی از پول برای استفاده در خریدهای اینترنتی و آنلاین است. گیفت کارت‌ها (کارت هدیه) همان‌طور که از نامشان پیدا است، به‌عنوان یک هدیه ارزشمند نیز در نظر گرفته می‌شوند؛ زیرا فرد دریافت‌کننده کارت هدیه، به‌راحتی می‌تواند از هر فروشگاهی خرید کند.

گیفت‌ کارت‌های فروشگاهی برای استفاده کسب و کارهای بزرگ طراحی شده‌اند. در حالی‌که گیفت کارت‌های اعتباری عمومی، برای استفاده همه اقشار جامعه در نظر گرفته شده است؛ همچنین می‌توان وجه موجود در آن‌ها را از طریق یک دستگاه عابر بانک، برداشت کرد.

گیفت کارت

برای افتتاح انواع حساب خارجی مانند پی پال، مسترکارت و گیفت کارت به ایران پرداخت مراجعه کنید. شما در ایران پرداخت می‌توانید به‌راحتی و با قیمت‌های رقابتی، اقدام به تهیه انواع گیفت کارت و سایر سرویس‌های پرداخت نمایید.

گیفت کارت دلاری چیست و چگونه کار می‌کند؟

گیفت کارت دلاری نوعی کارت اعتباری است که با مقداری دلار برای استفاده، شارژ می‌شود. به‌طور کلی دو نوع کارت هدیه وجود دارد: حلقه باز و حلقه بسته. هر دو نوع گیفت کارت معمولاً به‌صورت آنلاین و حضوری قابل استفاده هستند.

بسیاری از کارت‌های هدیه حداقل و حداکثر مقدار شارژ وجه اولیه را خواهند داشت؛ به‌عنوان مثال، یک کارت هدیه ممکن است حداقل ۱۰ دلار یا حداکثر ۵۰۰ دلار شارژ داشته باشد. در برخی شرایط، از کارت‌های هدیه می‌توانید هم برای پرداخت بخشی از خریدتان استفاده کنید و هم از طریق دستگاه خودپرداز، پول نقد را برداشت و استفاده کنید.

به‌عنوان یک اقدام امنیتی یا احتیاطی برای کاهش خطر مفقود شدن، بسیاری از کارت‌های هدیه را می‌توان به‌صورت آنلاین نیز ثبت کرد. ثبت کارت به‌صورت آنلاین به شما اجازه می‌دهد باقی‌مانده موجودی را بررسی و مشاهده کنید؛ در صورت گم شدن کارت نیز می‌توانید آن را مسدود کنید. به این ترتیب، برخی از گیفت کارت‌ها، ایمنی بیشتری نسبت به نگهداری پول نقد دارند.

 بسته به نوع کارتی که برای استفاده انتخاب کرده‌اید، ممکن است در هر بار شارژ کردن کارت از شما کارمزد گرفته شود.

گیفت کارت‌های حلقه بسته

کارت‌های هدیه حلقه بسته، اغلب توسط فروشگاه‌ها و برندهای خاص به بازار عرضه می‌شوند و به دارنده کارت اجازه می‌دهند، از یک فروشگاه مشخص خرید کنند. کارت‌های حلقه بسته، معمولاً فقط با یک برند خاص، چه به‌صورت حضوری و چه به‌صورت آنلاین، قابل استفاده هستند.

گیفت کارت

با این حال، اگر یک شرکت یا برند معروف صاحب چندین زیرمجموعه مختلف باشد، ممکن است کارت‌های هدیه‌ای را صادر کند که مشتری بتواند در هریک از مجموعه‌ها از آن استفاده کند. GPS یکی از این شرکت‌ها است. کارت‌های این شرکتِ معروف، معمولاً می‌توانند به‌جای یکدیگر در هر یک از فروشگاه‌های وابسته به آن، از جمله: Gap ،Banana Republic ،Old Navy و Athleta استفاده شوند.

گیفت کارت‌های حلقه بسته معمولاً نیازی به هزینه فعال‌سازی ندارند و معمولاً قابل شارژ مجدد نیستند؛ بنابراین پس از اتمام موجودی، دیگر قابل استفاده نیستند. همچنین، پول موجود در کارت هدیه حلقه بسته ممکن است تاریخ انقضای مشخصی داشته باشد که کاربر را ملزم به استفاده از کارت در یک بازه زمانی مشخص می‌کند.

گیفت کارت‌های حلقه بسته، انتخاب محبوب و خوشایندی برای هدیه دادن هستند. بسیاری از شرکت‌ها و برندهای معروف نیز این کارت‌ها را به کسانی که تازه به شرکت‌ آن‌ها پیوسته‌اند، هدیه می‌دهند.

بر اساس تحقیقات بازار Persistence، انتظار می‌رود بازار جهانی کارت‌های هدیه تا سال ۲۰۳۱ به نرخ رشد سالانه بیش از ۱۲ درصد برسد.

کارت های هدیه حلقه باز

کارت‌های هدیه حلقه باز، معادل پول نقد یا به بیان دقیق‌تر، کارت‌های اعتباری‌ای هستند که می‌توانند در هر فروشگاه یا کسب و کار آنلاینی که آن کارت را قبول می‌کنند مورد استفاده قرار گیرند.

بسیاری از صادرکنندگان یا پردازنده‌های اصلی شارژ کارت‌های هدیه، مانند: American Express ،Visa ،Discover و  MasterCard گیفت‌کارت‌های حلقه باز را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. تقریباً می‌توان از آن‌ها برای انجام انواع پرداخت‌های آنلاین در سراسر دنیا استفاده کرد.

گیفت کارت

کارت‌های هدیه حلقه باز همچنین دارای مزیتی هستند که به‌عنوان یک کارت اعتباری استاندارد عمل می‌کنند. این کارت‌ها معمولاً قابل شارژ مجدد هستند و به کاربر این امکان را می‌دهند که بعد از اتمام موجودی آنها را شارژ کنند. برای شارژ کردن کارت‌های حلقه باز معمولا ۵ دلار به‌عنوان کارمزدِ شارژ از موجودی شما کسر خواهد شد یا به‌صورت نقدی این مبلغ را باید پرداخت کنید.

کارت هدیه دیجیتال

این نوع از کارت‌ها در سال ۱۹۹۴ به بازار جهانی عرضه شدند و به‌صورت خیلی سریع در میان جوامع مختلف محبوبیت پیدا کردند. به‌طور بسیار وسیعی، کسب و کارها و شرکت‌ها ترجیح می‌دهند کارت‌های هدیه دیجیتالی را به‌عنوان یک گزینه تشویقی به مشتریان خود ارائه دهند.

فروشگاه‌های بزرگ مانند Saks Fifth Avenue و Bergdorf Goodman، کارت‌های هدیه را برای مشتریان ثابت خود که جزو باشگاه مشتریان هستند در نظر می‌گیرند. با این وجود، بر اساس نظرسنجی صنعت کارت هدیه ملی (NGC)، ۷۵ درصد از حجم بازخرید برنامه‌های کارت هدیه هنوز در کارت‌های فیزیکی قرار دارد.

کجا می‌توانم از گیفت کارت استفاده کنم؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم گیفت کارت‌ها در مواجه شدن با محدودیت‌های اینترنتی مانند یک ناجی هالیوودی عمل می‌کنند. در ادامه برخی از مواردی که می‌توان در آنها از گیفت کارت‌ها استفاده کرد را توضیح خواهیم داد.

به احتمال زیاد تا به این‌جای مقاله متوجه شده باشید که گیفت کارت‌ها در دو شکل مختلف یعنی فیزیکی و آنلاین وجود دارند. البته، کارایی این کارت‌ها یکسان است و تفاوت خاصی با هم ندارند.

تفاوت گیفت کارت فیزیکی با آنلاین در این است که وقتی به یک فروشگاه بازی یا لوزام جانبی مراجعه می‌کنید، مستقیم می‌توانید در محل فروشگاه پرداخت خود را انجام دهید. در واقع شما با گیفت کارت فیزیکی می‌توانید کالاهایی که توسط یک سایت یا فروشگاه خاص ارائه می‌شود را خریداری کنید.

بسیاری از بازی‌ها نیز وجود دارند که در مراحل مختلف و برای ادامه بازی از شما تقاضای پرداخت وجه می‌کنند. در چنین شرایطی نیز می‌توانید از گیفت کارت آنلاین خود استفاده کنید.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا انواع گیفت کارت آنلاین مخصوص شرکت‌های مختلف را بررسی کنیم.

گیفت کارت گوگل پلی

گیفت کارت گوگل پلی را می‌توان یکی از محبوب‌ترین کارت‌های موجود در بازار دانست. از آنجا که صنعت گوشی توسط اندروید احاطه شده است و گوگل پلی هم مخصوص سیستم‌های عامل اندرویدی است، استفاده از این نوع کارت‌ها روزبه‌روز افزایش می‌یابد.

حتما تا به حال در دانلود برخی از اپلیکیشن‌ها با گزینه پرداخت مواجه شده‌اید؛ اغلب این اپلیکیشن‌ها مربوط به بازی‌های اندرویدی هستند. در چنین مواقعی کافی است که شما دسترسی به گیفت کارت خود را داشته باشید تا بتوانید پرداخت را به‌صورت آنی انجام دهید. قیمت این نوع کارت‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ دلار است.

 گیفت کارت آمازون

بله آمازون یکی دیگر از شرکت‌های معروف جهان است که گیفت کارت مخصوص به خود را دارد. شما برای خرید کتاب، انواع گجت‌های دیجیتالی و سایر لوازمی که در آمازون موجود است، می‌توانید از گیفت کارت مخصوص این شرکت استفاده کنید. همچنین می‌توانید این نوع کارت‌ها را به دوستان و آشنایان خود هدیه دهید تا بدون هیچ دغدغه‌ای اقدام به خرید از آمازون کنند.

 گیفت کارت اپل

اپل یکی دیگر از شرکت‌های تجاری حوزه فناوری است که از گیفت کارت مخصوص برای مشتریان خود استفاده می‌کند.

شما می‌توانید اقدام به خرید گیفت کارت اپل iTunes کنید. این گیفت کارت، فقط مخصوص اپل است و از هیچ یک از سرویس‌های دیگر پشتیبانی نمی‌کند. iTunes نرم‌افزاری است که توسط این شرکت برای انتقال داده‌ها بین دستگاه‌های مخصوص اپل ارائه شده است. همچنین می‌توانید از iTunes برای خرید انواع برنامه‌های مخصوص سیستم‌های ios، مانند: موسیقی، کتاب و فیلم استفاده کنید.

گیفت کارت

گیفت کارت پلی استیشن

در انتهای این لیست کاربردی اشاره‌ای می‌کنیم به گیفت کارت‌های شرکت سونی. پلی استیشن یکی از بزرگترین کنسول‌های بازی در جهان است و استفاده از تمامی خدمات و محصولات این شرکت مستلزم پرداخت‌های آنلاین است که از طریق گیفت کارت به‌راحتی صورت می‌گیرد.

البته پرداخت‌های بین‌المللی به دلیل تحریم‌ها ممکن است با کمی پیچیدگی و مشکل روبرو شود. اما زمانی که این گیفت کارت را چه به‌صورت فیزیکی و چه به‌صورت آنلاین در دسترس داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید از محصولات و بازی‌های جذاب این شرکت نهایت استفاده را بکنید.

باید این نکته را مدنظر داشته باشید که نحوه استفاده و کارایی کارت‌های معرفی شده در بالا متفاوت هستند. در آینده در یک مقاله از ایران پرداخت این کارت‌ها را به‌صورت مفصل بررسی می‌کنیم و نحوه استفاده از آنها را نیز آموزش خواهیم داد.

کلاهبرداری با کارت هدیه

کارت‌های هدیه به‌طور چشم‌گیری هدف کلاهبرداران قرار گرفته‌اند. طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، استفاده‌کنندگان از این نوع کارت‌ها، در نه ماهه اول سال ۲۰۲۱ دچار زیان ۱۴۸ میلیون دلاری ناشی از کلاهبرداری مربوط به کارت هدیه شده‌ بودند.

این کلاهبرداری‌ها عمدتاً به این صورت بود که از مشتریان می‌خواستند کارت‌های هدیه را به عنوان نوعی پرداخت خریداری کنند. کاربر بر اساس این فرض که در حال یک پرداخت معمولی است، شماره کارت هدیه را در اختیار کلاهبردار قرار می‌داد؛ سپس کلاهبردار تمام پول آنها را برداشت می‌کرد.

گیفت کارت

کلاهبرداری دیگر، شامل به خطر افتادن کارت‌های فیزیکی موجود در فروشگاه است. کلاهبرداران برای به‌دست آوردن شماره کارت هدیه، کارت‌ها را دست‌کاری می‌کنند. هنگامی که یک مصرف‌کننده کارت را خریداری و موجودی حساب خود را شارژ می‌کند، کلاهبرداران می‌توانند با استفاده از دست‌کاری کردن شماره کارت، آن وجه را به سرقت ببرند.

کارت‌های هدیه هدفی بسیار ارزشمند در بین کلاهبرداران هستند و ۳۵ میلیون دلار از ضرر گزارش شده در سال ۲۰۲۱ را شامل می‌شوند.

 از خرید کارت‌های هدیه در فروشگاه خودداری کنید. این نوع کارت‌ها در فروشگاه‌ها اغلب به‌راحتی دست‌کاری می‌شوند. همچنین فقط از کارت‌های هدیه برای پرداخت به افرادی که می‌شناسید و به آنها اعتماد دارید، استفاده کنید.

آنچه در معرفی گیفت کارت بررسی کردیم:

گیفت کارت‌ها می‌توانند برای خرید آنلاین یا در فروشگاه‌ها مفید باشند. می‌توانید آن‌ها را برای هدیه دادن به دوستان و خانواده خریداری کنید یا ممکن است هنگام خرید از یک شرکت خاص، کارت‌های هدیه را به‌عنوان جایزه به‌دست آورید. درک نحوه عملکرد کارت‌های هدیه، اینکه کجا می‌توانید از آنها استفاده کنید، برای جلوگیری از کارمزد بیشتر و خطر پایان انقضای کارت هدیه مهم است.

در عین حال، مهم است که مراقب کلاهبرداری‌های کارت هدیه باشید؛ به‌خصوص در فصل تعطیلات، زمانی که افراد بیشتری آنها را می‌خرند و از آنها برای خرید استفاده می‌کنند.

سوالات متداول معرفی انواع گیفت کارت

گیفت کارت چیست؟

گیفت کارت یک کارت اعتباری است که با مقدار مشخصی از پول شارژ می‌شود و سپس می‌توان از آن برای خرید و سایر تراکنش‌های مالی استفاده کرد. کارت‌های هدیه در دو نوع حلقه باز و حلقه بسته هستند که می‌تواند تعیین کند، کارت کجا و چگونه استفاده شود.

آیا می‌توانم از کارت هدیه برای برداشت پول نقد از دستگاه خودپرداز استفاده کنم؟

بله، اگر کارت اجازه می‌دهد، می‌توان از کارت هدیه برای برداشت پول نقد از دستگاه خودپرداز استفاده کرد. معمولا، با کارت‌های حلقه باز این کار امکان‌پذیر است.

آیا گیفت کارت‌ها منقضی می‌شوند یا هزینه دارند؟

بسته به کارت، اگر پول موجود در آن در یک بازه زمانی خاص استفاده نشود، ممکن است تاریخ انقضای کارت هدیه تمام شود. همچنین می‌توانید برای فعال کردن یک کارت هدیه جدید یا شارژ مجدد کارت هدیه خود، هزینه‌ای را به‌عنوان کارمزد پرداخت کنید. برخی از کارت‌های هدیه پیش‌پرداخت ممکن است هزینه‌های ماهانه یا کارمز بیشتر را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به خبرنامه ما بپیوندید

شاید بپسندید

فهرست مطالب
ایران پرداخت | آسان‌تر از همیشه!